Gaz türbinli motorlarda arıza uyarı ve kontrol sistemi
Defect warning and control system of gas turbine engines
- Tez No: 256469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada gaz türbinli motorların çalışmasını kontrol altında tutarak, oluşabilecek arızaları önceden tespit eden, kullanıcıyı uyaran ve gerekli durumlarda arızanın oluşmasını veya büyümesini önlemek için müdahale edilmesini sağlayan arıza uyarı ve kontrol sistemi tasarımı incelenmiştir. M32-60A uçak çalıştırıcıları üzerindeki GTC-180 gaz türbinli motorlara ait kritik çalışma parametreleri ve bunlara ait tehlike sınır değerleri belirlenmiştir. Egsoz çıkış sıcaklığı, yağ basıncı, titreşim ve devir sayısı olarak belirlenen parametre değerleri; motora yerleştirilen uygun sensörler vasıtasıyla, tasarlanan bir arıza uyarı ve kontrol kutusundaki mikroişlemci tarafından tehlike sınır değerleri ile mukayese edilerek limite yaklaşma durumunda kullanıcıya ışıklı ikaz verecek; tehlike sınır değerini aşma halinde kullanıcı müdahalesine bırakmadan emniyetli bir şekilde motoru rölantiye alıp durduracaktır.
Özet (Çeviri)
This study is about a defect warning and control system, which detects possible defects in advance by controlling gas turbine compressors and which warns the user and ensures necessary intervention to prevent the defect from happening or growing is made.The defect warning and control system is a product with a predicting maintenance approach which measures the oil pressure, exhaust gas temperature, vibration and engine speed parameters via sensors during the performance of the gas turbine engines, monitors the action and warns the user in case of danger. If the evaluated parameters reach critical values which may cause a defect, it detects this in advance and prevents unexpected defects.The record function makes it possible to access information about the devices which were maintained before.