Tahmin yöntemleri ile uçak verilerinin işlenmesi
Processing of aircraft data by estimation methods
  1. Tez No: 493589
  2. Yazar: BÜLENT KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAGİME TÜLİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modern durum izleme yöntemleri bakım maliyetlerini düşürmek, uçağın güvenliğini artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için kullanılmaktadır. Literatürde motor fan hızı, titreşim, yağ basıncı, yağ sıcaklığı, egzoz gaz sıcaklığı (EGT) ve yakıt akışı gibi parametreler, gaz türbinli motorlarda performans bozulmasını tespit etmekte kullanılmaktadır. Egzoz gaz sıcaklığı (EGT), hem pilotların uçağı uçururken kullandığı birincil parametreler içerisinde, hem de uçak bakıma alındığında uzmanlar tarafından motorun durumunu belirlemede kullanılan önemli parametrelerden biridir. Bu tez çalışmasında, pilotun uçağı kontrolü esnasında motorun durumu hakkında bilgi alabilmesi için yeni bir model geliştirilmiştir. Bu model için Yapay Sinir Ağları (YSA) yöntemi, EGT parametresinin tahmin edilmesinde kullanılmıştır. Gerçek bir uçağın uçuşu esnasında kaydedilen 12935 adet verinin 9045 adeti eğitim aşamasında, 1935 adeti test aşamasında, 1935 adeti validasyon aşamasında kullanılmıştır. Bağımlı değişken EGT parametresine bağımsız değişkenlerin etkisini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, N1 speed, N2 speed, pitch, angle of attack, roll, vertical acceleration, total air temperature, ground/air parametrelerinin EGT parametresine etki eden önemli parametreler olduğu görülmüştür. Tez çalışmamızın sonucunda, EGT parametresini en küçük hata ile tahmin eden bir ağ geliştirilmiştir. Uçak motorunun durumunun anlık olarak izlenebilmesi için Matlab Simulink ortamında bir arayüz tasarlanmıştır. Bu arayüz ile uçağın motorunda oluşabilecek herhangi bir performans bozulması, grafiksel veya motor performans bozulma değeriyle kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ayrıca pilotlar uçağı kontrol ederken izlediği EGT parametresinin sensöründe oluşabilecek bir arıza durumunda, pilota bilgi verecek yeni bir gösterge yapılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern condition monitoring methods are used to reduce maintenance costs, increase aircraft safety and reduce fuel consumption. In the literature, parameters such as engine oil pressure, fan speeds, vibration, oil temperature, exhaust gas temperature (EGT) and fuel flow are used to determine performance deterioration in gas turbine engines. Exhaust gas temperature is an important parameter both in the primary parameters used by pilots when flying, and by experts to determine the status of the aircraft engine when the aircraft is in maintenance.In this study, a new model was developed to enable the pilot to get information about the engine's condition while controlling the aircraft. For this model, Artificial Neural Network (ANN) method was used in the identification of EGT parameter. Of the 12935 data recorded during the flight of an actual aircraft, 9045 were used during the training phase, 1935 during the test phase and 1935 during the validation phase. Multiple regression analysis was carried out to determine the effect of the independent variables on the dependent EGT parameter. According to the analysis results, N1 speed, N2 speed, pitch, angle of attack, roll, vertical acceleration, total air temperature and ground/air parameters have been found to be important parameters affecting the EGT parameter. At the end of the thesis, a network that predicts the EGT parameter with the smallest margin of error has been developed. An interface for instant monitoring of the status of the aircraft engine has been designed in Matlab simulink environment. Any performance degradation that may occur in the aircraft's engine can be easily detected graphically or by the engine performance deterioration value. Also, it has been indicated that it could be a new indicator that informs the pilots in the event of a fault in the sensor of the EGT parameter that they monitor while flying.