Bakım planlamasına olasılıklı yaklaşım -T.Ş.F.A.Ş Eskişehir Makina Fabrikasındaki torna tezgahlarına ilişkin uygulama-
- Tez No: 2565
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
* ÖZET Bu çalışmada, işletmelerdeki makina ve teçhizatın bakımı ve bakım larının planlanması problemi ele alınarak; koruyucu bakımın gereği, fayda ları, koruyucu bakımların planlanmasında belirlenmesi gereken temel pa rametrelerden biri olan makinaların bakıma gereksinim duyacağı zamanın kes- tirimi için arızalara ilişkin olasılık yoğunluk fonksiyonunun (bozulma za manı dağılımı) temel olabileceğinden hareketle bakım zamanının belirlen mesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sözkonusu fonksiyonun bulunması ve kullanıl masına ilişkin ayrıntılı açıklamalar yapılarak, öngörülen yöntemin; Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Eskişehir Makina Fabrikası 'ndaki torna tezgâhları için uygulanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
\ ABSTRACT In this study, necessity of maintenance, its benefits and vays of approaching to the plan have been explained, as examining maintenance and maintenance planning problems of machine tools and facilities in shop floor. It has been aimed to be defined of maintenance period based on probability density function related to the failures to estimate the necessary mainte nance time which is one of the main parameters needed to be defined in maintenance planning. For this purpose, it has been given detailed expla nation concerning to be found out and usage of function mentioned above and recomended method has been applied on the universal lathes in T.Ş.F.A.Ş. Eskişehir Makina Fabrikası 11