Borlu bileşiklerin odunun biyolojik direnç, tutuşma, hızlandırılmış - yaşlandırma performans özellikleri üzerine etkileri ve odundan yıkanma özelliklerinin belirlenmesi
The effects of boron compounds on decay resistance, combustion, accelerated-weathering characteristics of wood and determination of boron leachability after impregnation
- Tez No: 256502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, borlu bileşiklerle muamele edilen ağaç malzemenin biyolojik direnç, tutuşma, hızlandırılmış yaşlandırma, üst yüzey ve borun odundan yıkanma özelliklerinin belirlenmesi amaçlarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, deney örnekleri sarıçam odunundan hazırlanmıştır. Borlu bileşik olarak, borik asit, boraks, borik asit ve boraks karışımı, çinko borat, disodyum oktaborat tetrahidrat ve sodyum pentaborat kullanılmıştır. Testlerden önce deney örnekleri borlu bileşiklerin % 1, % 2 ve % 4'lük sulu çözeltileriyle emprenye edilmiştir. Emprenye işleminden sonra deney örneklerinin biyolojik direnç, tutuşma, hızlandırılmış yaşlandırma, renk, sertlik parlaklık ve pürüzlülük gibi üst yüzey özellikleri ve borun odundan yıkanma özellikleri incelenmiştirÇalışma sonuçlarına göre, borlu bileşiklerle muamele edilen deney örneklerinde çürüklük testi sonucu meydana gelen kütle kaybı değerleri emprenyesiz kontrol örneklerine oranla istatistiksel anlamda daha düşük değerler vermiştir. Genellikle konsantrasyon miktarı arttıkça, kütle kaybı değerlerinde düşüşler gözlemlenmiştir. Tutuşma testi sonuçlarına göre, borlu bileşiklerle emprenye edilen deney örneklerinin LOI (Limiting oxygen index) değerleri muamelesiz (Kontrol) örneklerine göre daha yüksek değerler vermiştir. Çalışmada borlu bileşiklerle muamele edilen deney örneklerinin sertlik ve parlaklık değerlerinde düşüş, yüzey pürüzlülük değerlerinde ise artış kaydedilmiştir.Borun odundan yıkanma oranı ilk periyotta yüksek olurken, ileriki yıkanma periyotlarında yıkanan madde (bor) miktarında düşme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine biological resistance, combustion properties, accelerated-weathering properties, surface properties, and leachability of boron after impregnation. Wood specimens were prepared from Scots pine (Pinus sylvestris L.) boric acid, borax, a mixture of boric acid and borax, zinc borate, disodium octaboratehydrate, and sodium pentaborate were used as borates. Before tests, wood specimens were impregnated with aqueous solutions (1 %, 2 %, and 4 %) of borates according to ASTM D 1413?76. Then, biological resistance, combustion, accelerated weathering, some surface properties such as color, glossiness, surface hardness, and surface roughness, and leachability of boron after impregnation were tested.Decay test results showed that mass loss values of treated wood specimens were lower than untreated wood specimen in significant level. In general, our results showed that the higher concentration levels of borates, the lower mass loss of wood resulted. Limiting oxygen index (LOI) values of treated wood specimens were higher compared to untreated wood specimens. While borate treatment caused decrease surface hardness and glossiness of wood specimens, it increased surface roughness of wood specimens.According to leaching test results, In first cycle leaching period, wood readily lost boron content, but it was decreased other cycle leaching periods.