Jet shapes at CMS in proton-proton collisions at ?s=14 TeV
CMS?de ?s=14 TeV?lik proton-proton çarpışmalarında jet biçimleri
  1. Tez No: 256508
  2. Yazar: PELİN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez çalışması, CMS (Compact Muon Solenoid) detektöründe 14 TeV'lik kütle merkezi enerjisinde proton-proton çarpışmasından sonra son durumda oluşacak olan yüksek dik momentumlu jetlerin biçimlerinin araştırılması üzerine yapılmıştır. CMS detektörü tarafından alınacak olan veriler bu jetlerin biçimlerinin ölçülmesini sağlayacaktır. Jet biçimleri kısaca jetin ekseninden olan uzaklığın bir fonksiyonu olarak kesirli dik momentum dağılımı olarak tanımlanır. Jet biçimleri parton duş proseslerine karşı duyarlı olduklarından Monte Carlo olay simulasyon programlarının test edilmesini sağlarlar. Bu tez çalışmasında jetler kalorimetre enerjileri kullanılarak tekrardan yapılandırıldılar. PYTHIA ve HERWIG++ Monte Carlo olay jeneratörlerinden alınan veriler kullanılarak jet biçimlerinin karşılaştırması yapıldı. Sunulan sonuçlar 14'TeV de gerçekleşecek olan pp çarpışması ve 10 pb?1 lik bir ışıklılık senaryosu temeline dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The CMS (Compact Muon Solenoid) detector will observe high transverse momentumjets produced in the ? nal state of proton-proton collisions at the center of mass energy of14 TeV. These data will allow us to measure jet shapes, de ? ned as the fractional transversemomentum distribution as a function of the distance from the jet axis. Since jet shapesare sensitive to parton showering processes they provide a good test of Monte Carlo eventsimulation programs. In this thesis we present a study of jet shapes reconstructed usingcalorimeter energies where the statistics of all distributions correspond to a CMS data setwith 10 pb?1 of integrated luminosity.We compare the predictions of the Monte Carlogenerators PYTHIA and HERWIG++. In this work we present a study of jet shapesreconstructed using calorimeter energies.