Türkiye'nin bazı bölgelerinden toplanmış nohut genotiplerinin moleküler karakterizasyonu
Moleculer characterization of chickpea genotypes sampled from different region of Turkey
  1. Tez No: 256520
  2. Yazar: ALEV ÇEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanmış 91 nohut genotipi ile 2 nohut çeşidinde genetik çeşitliliği belirlemek amacıyla yapılan çalışmada DNA markörü olarak ISSR ve SRAP moleküler markörleri kullanılmıştır. En polimorfik primer/primer kombinasyonlarını belirlemek için 65 ISSR ve 82 SRAP primer kombinasyonu 6 nohut DNA'sında ön taramaya tabi tutulmuş, en polimorfik ve skorlaması en rahat olan 11 ISSR primeri ve 9 SRAP primer kombinasyonu seçilmiştir. Kullanılan her iki primer kombinasyonunda da polimorfizm oranı oldukça düşük bulunmuştur. 93 nohut genotip/çeşidin birbirine olan yakınlığı Jaccard benzerlik katsayısına göre hesaplanmıştır. Buna göre ortalama genetik bezerlik 0.90 bulunmuş olup 0.64 ile 1.00 arasında değişmiştir. Jaccard genetik benzerlik katsayısı kullanılarak yapılan UPGMA analizi sonucunda, 91 genotip ve 2 çeşit A ve B olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Dendrogramdaki A grubunun toplam 3 genotipi temsil ettiği geri kalan 90 genotipinde B grubunu oluşturduğu, aynı zamanda B grubununda kendi içinde esas olarak B1 ve B2 olarak ikiye ayrıldığı, B1 grubunun 3 genotipi içerdiği, B2 grubunun ise 87 genotipi içerdiği ve B2 grubununda kendi içinde alt gruplara ayrıldığı saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda yerel nohut genotiplerinin genetik tabanının dar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determinate genetic diversity among ninety-one chickpea genotypes sampled from different region of Turkey and two chickpea cultivars using Inter Simple Sequence Repeats (ISSR) and Sequenced Related Amplified Polymorphism (SRAP) DNA molecular markers. To determine best polymorphic primers for ISSR and primer combination for SRAP, sixty-five ISSR primers and eighty-two SRAP primer combinations were tested on five chickpea genotypes and two chickpea cultivars. Based on this study, eleven ISSR primers and nine SRAP primer combinations, yielding strong and reproducible polymorphic bands, were selected for further analysis.Both DNA molecular marker techniques gave very low polymorphism in chickpea genotypes and cultivars. According to the Jaccard?s similarity index, similarity between studied chickpea genotypes and cultivars, ranged from a minimum of 0.64 to a maximum of 1.00, with average of 0.90 UPGMA dendrograms based on Jaccard similarities obtained from two datasets separated the chickpea genotypes and cultivars into two main groups. Cluster B, divided into two main sub-clusters: B1, containing 3 chickpea genotypes, and B2, containing 85 chickpea genotypes and 2 cultivars. Cluster A has only three genotypes. The end of this study, It was found that Turkish chickpea genotypes exhibited very narrow genetic diversity at DNA level.