Tohumluk patates üretiminde kullanılan mini ve mikro yumruların tarla performanslarının karşılaştırılması
Comparison of field performances of minitubers and microtubers used in seed potato production
- Tez No: 256557
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 6 patates (Nif, Klon 122, Agria, Resy, Marfona ve Granola) genotipine ait in vitro fidelerden elde edilen“mini yumrular”ile“mikro yumrulardan”oluşan yumruların tarla performansları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla in vitro'da meristem kültürü ile elde edilen patates bitkiciklerinin bir kısmı nodal çoğaltıma alınarak in vitro fideler (İF) ve diğer kısmı deney tüplerine dikilerek mikro yumrular (MY) elde edilmiştir.İlk yıl fideliklerde, in vitro fide (İF) ve mikro yumrulardan (MY) gelişen bitkiler morfolojik ve verim özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. İki tohumluk yumru kaynağı (İF ve MY) bitki boyu, sap sayısı, dal sayısı ve yaprak sayısı özellikleri bakımından değerlendirildiğinde aralarında fark bulunmamıştır. Yaprak alanı bakımından İF grubundan gelişen bitkilerde en yüksek ortalama değer (2,5 cm2) elde edilmiştir. Verim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda iki tohumluk kaynağı arasında en yüksek ortalamalar İF grup bitkilerde, yumru sayısı (7,7 adet/bitki), tek yumru ağırlığı (19,3 g), yumru verimi (159,7 g), yumru eni ve boyu (2,5; 3,2 cm) elde edilmiştir. Morfolojik ve verim özellikleri bakımından genotipler arasında Nif en yüksek performansı göstermiştir.Birinci ve 2. yıl tarla denemesi Morfolojik özellikler (bitki boyu, sap sayısı, dal sayısı ve yaprak sayısı) bakımından MYK grupta yüksek bulunmuştur. Buna karşılık verim özellikleri bakımından, yumru sayısı dışında her iki grupta farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, field performances of minitubers obtained from in vitro plantlets and tubers obtained microtubers belong to 6 potato genotypes (Nif, Klon 122, Agria, Resy, Marfona and Granola) were compared. In vitro plantlets and microtubers were obtained by using meristem culture technics in the laboratory.Initially, in vitro plantlets (IP) and microtubers (MT) were gown at seedbeds and they were evaluated for morphological and yield characteristics. IP and MT plants were not significantly different for plant heigth, stem number, branch number and leaf number. The highest means obtained for leaf area (2,5 cm2). The highest means were obtained from IP plants such as tuber number, single tubers weight, tuber yield, tuber width and length. Nif genotype had the highest values for all characteristics.In the first and second years of field study, MT goup were found to have the higher means for plant height, stem number, branch number and leaf number morphological characteristics. But IP and MT tubers were not significantly different in terms of yield characteristics except tuber number. While the highest values were obtained for Klon 122, Granola and Nif, the lowest values obtained for Marfona and Resy.