Bazı yeni kamışsı yumak (Festuca arundinaceae), çayır salkım otu (Poa pratensis), kırmızı yumak (Festuca rubra), ingiliz çimi (Lolium perenne) çeşitlerinin çim alan özellikleri
Turf characteristic of tall fescue (Festuca arundunaceae), kentucky bluegrass (Poa pratensis), red fescue (Festuca rubra) and perennial rygrass (Lolium perenne)
  1. Tez No: 256558
  2. Yazar: HÜSEYİN VAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma 2007-2008 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; Lolium pernene (Numan, Ovation, Delaware) Festuca rubra (Engina, Franklin, Pernille), Festuca arundunaceae (Eldorado, Finelawn, Apache), Poa pratensis (Enprima, Geronimo, Connni) çeşitlerinin Çim Alan Özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla Çıkış Hızı (Gün), Kaplama Hızı (Gün), Kışa Dayanıklılık (1-9), Kaplama Derecesi (%), Yaprak Dokusu (1-9), Yaprak Rengi (1-9), Yenilenme Gücü (1-5), ) Kardeş Sayısı (1-5), Genel Görünüm (1-9), Yabancı Ot Oranı (1-5) ve Seyrekleşme Derecesi karakterleri ele alınmıştır.Elde edilen bulgulara göre; Festuca arundinaceae'nin yeni çeşitleri pek çok özellik açısından en iyi sonucu vermiştir, aynı zamanda Lolium perenne'nin yeni çeşitleri de başarılı olmuştur. Poa pratensis ve Festuca rubra yeni çeşitleri ise birçok özellik açısından başarılı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental fields of field Crop dept. of Agric Faculty of Aegean Univ. in 2007-2008. Turf properties of different cultivators of Lolium perenne (Numan, Ovation, Delaware) Festuca rubra (Engina, Franklin, Pernille), Festuca arundunaceae (Eldorado, Finelawn, Apache) and Poa pratensis (Enprima, Geronimo, Connni) were tested in the expriment fort his aim, characters such as gemination rates (day), crop cover (day), cold resistance (1-9 point), cover rate (%),texture (1-9 point), color (1-9 point), recover (1-5 point), tillering (1-5 point), General Outlook (1-9 point), weed investigation (1-5 point) and rate of thinning were determined.Results indicated that Festuca arundunaceae cultivers were the most proper material and Lolium perenne cultivars were also successful. Both Festuca rubra and Poa pratensis cultivars failed in terms of many poperties.