Bakır ve bakır+EDTA kompleksinin etkisinde bırakılan Oreochromis niloticus (L) bakırın kan dokusunda birikimi ve serum kan enzim aktivitelerine etkisi
Effects of copper on enzyme activity and accumulation of copper in blood tissues of Oreochromis niloticus exposed to copper and copper+EDTA complex
  1. Tez No: 256564
  2. Yazar: SABAHATTİN ASLANYAVRUSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada bakır ve bakır+EDTA karışımlarına bırakılan Oreochromis niloticus'un bakırın kan dokusunda birikimi ile serum enzim aktivitelerine üzerine etkisi incelenmiştir. Balıklar 7, 14 ve 21 gün sürelerle 0.1 mg/L, 0.5 mg/L ve 1.0 mg/L Cu ve 0.1 mg/L Cu+0.3 mg/L EDTA, 0.5 mg/L Cu+1.5 mg/L EDTA ve 1.0 mg/L Cu+3.0 mg/L EDTA karışımlarına bırakılarak kan dokusunda bakır birikimi ile serum enzimleri belirlenmiştir.Bu çalışmada kan dokusunda bakır birikimi ortamda bakır derişiminin artışı ve etkide kalınan sürenin uzamasıyla artmıştır. Denenen tüm şartlarda Cu+EDTA karışımına bırakılan balıkların kan dokusunda Cu birikimi yalnız bakırın etkisine bırakılan balıklara oranla daha düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Çalışılan tüm koşullarda EDTA O. niloticus'un kan dokusunda bakır birikimini önemli ölçüde azaltmıştır.O. niloticus'da Cu ve Cu+EDTA karışımı serum enzimlerinde değişikliğe neden olmuştur. Cu ve Cu+EDTA'nın etkisinde serum enzim aktivitelerinin (Alanin aminotransferaz, Aspartat aminotrasferaz, Alkalen fosfataz, laktat dehidrojeneaz ve lipaz arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of copper on enzyme activity and accumulation in blood tissue of Oreochromis niloticus were investigated in both Cu and Cu+EDTA mixtures. The fish were exposed to 0.1 mg/L, 0.5 mg/L and 1.0 mg/L Cu and 0.1 mg/L Cu+0.3 mg/L EDTA and 0.5 mg/L Cu+3.0 mg/L EDTA and 1.0 mg/L Cu+3.0 mg/L EDTA mixtures for 7, 14 and 21 days to observe copper accumulation and serum enzyme in blood tissue.In this study, copper accumulation in blood tissue increased with increasing concentrations of copper in the medium and exposure period. In all the concentrations tested, copper accumulation in the blood tissue of fish exposed to Cu+EDTA mixtures were lower when compared to those exposed to copper only. In all conditions, EDTA significantly reduced the accumulation of copper in the blood of O. niloticus.In O. niloticus, serum enzymes were altered by exposure Cu and Cu+EDTA mixtures. In the blood tissues of fish exposed to Cu and Cu+EDTA mixtures were observed an increase in the activity of serum enzymes (LP, AST, LDH, ALP ve ALT).