Materials management approaches in construction sector and a model proposal
İnşaat sektöründe malzeme yönetim yaklaşımları ve bir model önerisi
- Tez No: 256571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Malzeme yönetimi, genel olarak İPY içerisinde inşaat üretiminin hammaddesi olan materyallerin operasyonel anlamda; zaman, kalite, imalat gibi parametrelerinin yönetimiyle ilgilenen bir koludur.Bu minvalde, çalışmada malzeme yönetimi kavramının teorik olarak açıklanması ilk öncelik olacaktır. Malzeme yönetimini tüm proje yönetmine aplike edebilmek için gerekli olan argümanlar, proje tipi ve detayına göre izlenecek yöntemler araştırılmıştır. Ayrıca, organizasyonun, malzeme yönetim kanadının niteliği ve niceliği gibi, malzeme yönetim felsefesini doğrudan ilgilendiren düşünsel ve fiziksel altyapının nasıl olması gerektiği de araştırılmış ve sorgulanmıştır.Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde şu an dünyada uygulanmakta olan malzeme yönetim sistemleri araştırılmış, uygulanan yöntemlerden bazıları kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir. Teoride belirlenen unsurların pratik düzeyde ne denli uygulandığı da araştırılmış, ortaya çıkan sonuca göre yeni bir modele ihtiyaç olup olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Generally speaking, material management is a management branch in CPM involved in managing parameters like time, quality, and manufacturing, which are raw materials of construction production, by means of operation.In this context, defining the concept of material management theoretically comes first. Ideological and physical infrastructure required for practicing material management easily such as arguments required for adapting material management to entire project management, methods to be used according to project type and detail, and quantity and quality of material management wing in an organization are also studied and examined.Practical material management systems are looked into, and some applicable methods are given comparatively in the first and seconds parts of this study. Applicability of the theoretically specified elements is assessed, and results figured out whether a new model is necessary.