Eski Türk Evi'nin butik otele dönüşümünde karşılaşılan problemler (Safranbolu evleri ve Soğukçeşme Sokağı karşılaştırmalar dahilinde)
Traditional Turkish House's transformation of boutique hotel is confronted problems (Safranbolu houses and Sogukcesme Street comparative)
  1. Tez No: 256592
  2. Yazar: İLKNUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Turizm de, geleneksel Türk evi de ülkemiz ve İstanbul için önemli iki unsurdur. Her ikisinde de koruma ve süreklilik sağlanması gerekli bir özelliktir.Eski Türk evinin butik otele dönüşümünde karşılaşılan problemler konulu araştırma sonuçları; geleneksel Türk evinin gelecek kuşaklara korunarak ulaştırılması konusuna değişik açılardan bakılmıştır. Türk evinini değişim ve dönüşümünde ortaya çıkan teknik, teknolojik ve yasal prosedürler incelenmiştir. Geleneksel Türk evinin değişen kullanım koşulları ve gereklilikleri yeniden değerlendirilmiş, bir evin konaklama işlevine dönüşümü koruyarak yenileme açısından ele alınmıştır.Bu konudaki yasal gerekler; yetersiz ya da eksik kalmaktadır. Teknik değişiklikler yapılırken de binanın strüktür ve konstrüksiyonun özgünlüğünün korunması amaçlanmalıdır.Bu çalışma, geleneksel Türk evinin korunması ve butik otel konseptiyle yenilenmesinde; karşılaşılan sorunlar, nedenleri ve çözümleri konusunda yardımcı olacaktır.Değişim ve dönüşüm projelerinde eski dokuya ait özgünlüğün korunması ana amaç olmalıdır. Teknik ve teknolojik yeni ihtiyaçlar, eskiye ait özelliklere zarar vermemelidir.Hukuki düzenlemeler ve bu konudaki eksiklikler ve aksaklıklar kanun koyucular tarafından yeniden ele alınmalıdır. Belediyeler, yaptıkları çalışmalarla özel ve tüzel girişimlere örnek olmalıdır. Onay mercileri özgünlüğün korunması konusunda titiz davranmalıdır.
Özet (Çeviri)
Both tourism and traditional Turkish house are most important for us ours country and İstanbul. For each other conservation and continuity are required one particular.?Traditional Turkish house?s transformation of boutique hotel is confronted problems (Safranbolu Houses and Soğukçeşme Street Comparative)? guest a study results; traditional Turkish house?s various point of view looked in future generations are protected transportation matter. This that matter is to studied technical, technological and legal procedure. Traditional Turkish house?s changed and transformated again realised used to exchanged and needs.This that matter is legal necessities either not enough or absence. Both technical changes are should be purposed structure?s and construction?s originality protected.