Endüstri ürünleri tasarımında eğretilemeli anlatımlar ve tasarım yaklaşımı olarak yöntemli kullanımı
Metaphoric expressions in industrial design and their methodical use as a design approach
  1. Tez No: 256594
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kullanıcı istek ve ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilecek ürünler ortayaçıkartmak isteyen endüstri tasarımcısının, ürünlerin taşıyacağı iletileri iyioluşturması gerekmektedir. Bunun için bağlam ve amaca uygun işaretlertasarlanarak ürünlere yerleştirilmelidir. Ürün tasarımcısının çok açık işaretlertaşıyan ürünler ortaya çıkartabilmesi için kullanabileceği yöntemler, detaylışekilde işlenmiş bir konudur. Göstergebilime ait çeşitli araçlar, endüstri ürüntasarımına uygulanmaya çalışılmıştır. Eğretileme bu amaç için kullanılırlığıgünümüze değin pek detaylı araştırılmamış bir kavram-araçtır. Eğretilemeninürün biçimsel özelliklerinin belirlenmesinde kullanımı, tasarımcıya önemliolanaklar sunabilir. Yoğun olarak elektronik tabanlı modern ürünler, fizikselözellikleri ve mekanik parça kullanımlarının az olması nedeni ile çok çeşitlişekillere rahatlıkla girebilirler. Bu da ürün tasarımcısının, teknik gereksinimleretakılmadan, eğretilemelerden istediği gibi faydalanarak, sahibi ile duygusal-kültürel bağlar kuran, kullanıcı dostu ürünler tasarlayabilmesinikolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
The industrial designer who wants to design a product that will fulfill the needsand desires of a modern consumer should concentrate well on the messages hisor her products shall convey. For this purpose, signs which are suitable for thecontext and designer's intentions must be created and used on the product verycarefully. The methods that can be used by a product designer to create productswith clear signs have been the subject of many researches. One of theconceptual tools which hasn't been academically researched in detail so far is themetaphor. Usage of metaphors in electronic products can give manyopportunities to the industrial designer. Though they don't incorporate anymechanical parts and their physical properties are suitable, electronic systemscan take many different shapes and fit into many different volumes. This givesthe designer a good opportunity to give whatever shape necessary to his or herproduct by using different metaphors.