Yaratılan imaj odaklı mekansal tüketim süreçlerinin kentsel mekana etkileri
Image creation processes for consumption of the city and its effects on urban space
  1. Tez No: 256597
  2. Yazar: BAHAR AKSEL ENŞİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Modern dönemi var eden üretim süreçlerinin yasadıgı degisiklik basta ekonomikyapıyı degistirmis; Üretime odaklı sanayiden, tüketimi ön plana alan sisteme geçispostmodern kültür ve yasam tarzını sekillendirmis, küresellesme ve pazardinamiklerinin önem kazanması bugün içinde bulundugumuz tüketim toplumunuyaratmıstır. Postmodernizmin yeni düzeni içinde kentler de metalasmıs, verdiklerihizmetten çok temsiliyetleri, sahip oldukları sembolik anlamlar ve imajlardogrultusunda tüketilen ürünler haline gelmistir. Tez çalısması kentlerin ve kentselmekanların tüketim süreçleri konusunda bir yaklasım gelistirmekte, mekansaltüketim üzerinde önemli etkisi bulunan kentsel imajları tespit ve analiz ederekkentsel mekan üzerindeki etkilerini saptamaya çalısmaktadır. Alan çalısmasıasamasında stanbul'un yeni is merkezi olan Büyükdere aksı Levent Bölgesi içinyaratılan imajlar tespit edilerek alandaki etkileri izlenmis, mekan bilesenleri veimajlar arasındaki iliskiler saptanarak yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The change in production processes, that modern era owes its existence, firstlychanged the economical structure, and its effects are visible in all aspects of life -planning to design, social life to culture. Transition from production focused industryto a system focusing on consumption, formed the postmodern culture and lifestyle,globalization and market dynamics coming to prominence, created the consumptionsociety that we are living in today. In this new environment everything becomes acommodity. Even the cities became products that are being consumed. As well as allproducts, cities are being consumed according to their symbolic meanings, andimages, instead of their services. At this point, the thesis develops an approach aboutconsumption processes of cities / urban spaces and analyses the urban images whichhave an important effect on spatial consumption. As the fieldwork, the modern faceof Istanbul, Büyükdere Axis-Levent District has been analyzed in the means ofimage creation processes, spatial opportunities and its correlations with daily lifeexperiences.