Optimizasyon teorilerine genel yaklaşım
General approach to optimization theory
- Tez No: 256619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, optimizasyon problemlerine genel yaklaşım amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde yapılacak çalışma hakkında ön bilgi verilmiştir.İkinci bölümünde ise varyasyon hesabının Lagrange problemi, türev kısıtlaması altındaki Lagrange problemlerine ve klasik Bolza problemlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise Mayer optimal kontrol problemi ve türev kısıtlaması olan optimal Lagrange ve Bolza problemlerine yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise Mayer, Lagrange, Bolza optimal kontrol problemlerinin birbirlerine indirgenmesi incelenmiştir.Bu tezdeki araştırmalar çok sayıda somut örneklerle açıklanmış ve uygulama nitelikli problemler çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study a general view problems of optimization is intended.In line with this goal in the first section provides information about the work.In the second part Classical Lagrange Problems of the Calculus of Variations, Classical Lagrange Problems with Constraints on the Derivatives and Classical Bolza Problems has been given.In the third part The Mayer Problems of Optimal Control and The Lagrange and Bolza Problems of Control as Problems of the Calculus of Variations with Constraints on the Derivatives has been given.In the fourth section Mayer, Lagrange, Bolza Problems of Optimal Control be reduced to each other were examined.In this work the researches are explained by a number of concrete examples and some problems are solved for application.