Kentsel tasarım projelerinin üretim sürecinde idari yapılanma ve koordinasyon İstanbul ve Londra örnekleri
Administrative structuring and coordination in production process of urban degign projects Istanbul and London samples
  1. Tez No: 256618
  2. Yazar: AYŞE CANAN KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ULUSAY ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde son yıllarda birden çok kamu kurumu tarafından hazırlanan kentsel tasarım projelerinin uygulanmadığı görülmekte ve gerek bu kurumlar eliyle hazırlanan, gerekse yarışmalar yoluyla üretilen kentsel tasarım projelerinin finansal kaynakların bulunamaması, mülkiyet sorunları, idari yapılanmadaki yetki karmaşası ve kurumlar arası koordinasyondaki eksiklikler gibi nedenler ile tasarım süreci ve uygulama süreci arasında kopukluk yaşandığı gözlemlenmektedir.Bu çalışmada, İstanbul'da kentsel tasarım projeleri üreten kurumların projeleri uygulayamamasındaki en temel sorunlar irdelenmiş ve Londra'daki kentsel tasarım projesi üretim süreçleri de ortaya koyularak, tasarım süreci ve uygulama süreci arasındaki kopukluğun giderilebilmesi ve çözüme yönelik bazı önerilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir.?Giriş? bölümünde çalışmanın amacı ve içeriği ortaya konulmuş ve ?Kentsel Tasarım Kavramı? adlı bölümde kavrama ilişkin temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü Bölümde, İstanbul ve Londra'da kentsel tasarım projesi üreten kurumların kentsel tasarım kavramına nasıl baktıkları, ürettikleri projeler, idari yapılanmaları ve koordinasyonları incelenmiş, ?Sonuçlar ve Değerlendirme? bölümünde de bu bilgiler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve öneriler geliştirilmiştir.İstanbul'daki kamu kurumlarının internet sayfalarında güncel verilerine ulaşılamamakla birlikte bazı kurum yetkilileri ile görüşme yapılamamıştır. Bu durum yerel yönetimlerimizde henüz şeffaflığın ve bilgi paylaşımının gelişmediğini göstermektedir. Bu çalışma ile bu durumun ortadan kalkması, kurumların kendi içerisinde ve kurumlar arası koordinasyonun gelişmesi ve uygulamaya yönelik çalışmaların yapılması için bir model oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently it has been observed that urban desing projects that have been formed by several public institutions have not been implemented; between processes of implementation and designing there has been a discontinuity because of reasons such as ownership problems, complexity of authorization, lack of institutional coordination and the problems to find financial sources for the urban design projects that have been formed either by these public institutions or via competitions.Within this study, the most basic problems why instituons that form urban design projects are not able to implement these projects, have been explicated and by observing the production processes of urban design projects in London it is aimed to handle the discontinuity between design and implementation processes and develop varied of suggestions for solution.In ?Introduction? part the object and the content of the study has been put forward and in ?Urban Design Concept? part, basic information concerning the concept has been presented. In the third part, how the institutions in London and İstanbul that are producing urban design projects refer to urban design concept, their projects, administrative structures and coordinations have been examined and lastly; in ?Conclusions and Evaluation? part evaluations have been made through these datas and several oppositions have been submitted.Due to non-updated datas on web adresses of public instutions in İstanbul, it was not possible to interview with certain authorities. This proves that in our local governments, transparency and sharing information have not been developed thoroughly. With the help of this study, it has been targeted that this situation will last soon, the interinstitutional and instutional coordination will progress and a pattern will be formed in order to produce projects to be implemented.