Tarihi liman alanlarında endüstriyel mirasın korunması; Haydarpaşa gar ve liman çevresi örneği
The conservation of industrial heritage at historical port zones; Example of Haydarpaşa railway station and port surrounding area
  1. Tez No: 256621
  2. Yazar: ALİ FUAT BAŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRRİYET ÖĞDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında Osmanlı'da ve Avrupa'daki kentlerde yaşanan endüstriye geçiş süreçleri sonrasında; tasarlanan sanayi mimari örneklerinin günümüzde nasıl korunduğuna ve işlevlendirildiğine dair bir yöntem araştırması olması amaçlanmaktadır. İlk bölümde Sanayi Devrimi'nin Osmanlı üzerine etkileri incelenirken, ortaya çıkan sanayi mirası örneklerinin günümüzde nasıl değerlendirildikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu mimari örneklerin kent içindeki fonksiyonları ile birlikte kente nasıl eklemlendirildikleri gözlemlenmiştir. Devam eden bölümde ise Avrupa'daki tarihi sanayi alanlarının korunmasına dair ortaya çıkan Endüstri Mirası kavramı ve Sanayi Devrimi sonrası yaşanan kentsel planlama anlayışı incelenmiştir. Bunun yanı sıra Haydarpaşa Gar çevresi benzeri mimari yapıların nasıl korunduğuna ve fonksiyon verildiğine dair örnekler araştırılmıştır.Haydarpaşa Garı ve liman çevresinde yaşanan güncel projeler son bölümde ele alınarak, alan için bir sentez çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda İstanbul adına bir Endüstriyel Miras olarak değerlendirilen bölgenin kent içinde yeniden işlevlendirilmesinde gerekliliği iredelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the transition of industrial architectural examples after the industrial revolution in Ottoman Empire and European cities. In the first chapter, effects of industrial revolution on the Otoman Empire and the apparition of new industrial architectural examples have been analysed. The functions and the integration of these examples have been analysed. In the following chapter, the protection of historical industrials areas in Europe, the concept of industrial heritage and the concept of planning after the industrial revolution has been analysed. Therefore, the protection of architectural examples neighbouring to Haydarpaşa Station and their function has been analysed.In the last chapter, the current Project near Haydarpaşa Station and port has been researched and proposals to this area have been developed in this chapter. Consequently, the importance and function of this industrial heritage in Istanbul has been analysed and the necessary methodology has been developed.