Using ant colony optimization to find an optimum solution for resource constrained project scheduling problem
Kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemine optimum çözüm bulabilmek ıcin karınca kolonisi optimizasyonunun uygulanması
  1. Tez No: 256717
  2. Yazar: SEYHAN ALVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Proje çizelgeleme problemi kaynak kısıtlaması veya çoklu proje çizelgelemesi ile ele alındığında optimal bir çözüm bulunması açısından oldukça zor bir problemdir. Kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi önemli bir araştırma problemidir. Bu problem NP-zordur. Bu nedenle problemin çözümü için yalnızca kesin olan sonuçlara ulaşılmaya çalışılmamış, aynı zamanda çeşitli sezgisel çözümler de sunulmuştur. Genel olarak proje çizelgeleme problemi için kesin bir sonuca ulaşılabilecek problemlerin küçük boyutlu, aktivite sayısının 60'dan az olduğu ve yüksek bir kaynak kısıtlamasına sahip olmayan problemler olduğu, büyük boyutlu problemlerin çözümü için ise sezgisel yöntemlerin kullanılması gerektiği söylenmektedir. Bu nedenle problemin çözümü için sezgisel yöntemler de geliştirilmiştir.Karınca Kolonisi Optimizasyonu zor optimizasyon problemlerine yaklaşık çözümler bulabilmek için kullanılabilen popülasyona dayalı bir sezgisel yaklaşımdır. Karınca Kolonisi Optimizayonu'nda yapay karıncalarla temsil edilen yazılım ajanları verilen optimizasyon problemi için iyi çözümler bulmaya çalışırlar. Bu tez çalışması ile proje çizelgeleme problemi kaynak kısıtlaması durumu ile incelenmiş ve Karınca Kolonisi Optimizasyonu Algoritması kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır.İlk olarak proje çizelgeleme problemleri için bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu genel analizi takiben kaynak kısıtlı proje çizelgeleme probleminin tanımı yapılmış, problemle ilgili kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmış, problemin notasyonu ve amaçları anlatılmıştır. Daha sonra problemin çözümü ile ilgili seri ve paralel çizelge geliştirme planları ve nasıl uygulanacakları açıklanmıştır. Bunu takiben Karınca Kolonisi Optimizasyonu Algoritması'nın uygulanmasında başlangıç çizelgesi olarak kullanılacak çizelgeyi elde etmek amacıyla kullanılabilecek öncelik kurallarından bahsedilmiştir. Kuralların anlatımından sonra da Karınca Kolonisi Optimizasyonu Algoritması detaylı bir şekilde anlatılmıştır.Çalışmada Karınca Kolonisi Optimizasyonu Algoritması'na başlangıç çizelgesi oluşturmak için 6 farklı öncelik kuralı kullanılmıştır. Geliştirilen uygulama algoritmanın karakteristik değişkenlerinin farklı değerleri ile 480 değişik kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi için çalıştırılmış ve elde edilen çözümler problemlerin optimum çözümleri ile karşılaştırılarak bulunan sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project scheduling problemis a very hard problem to find an optimum solution if it is considered under resource constraints or multi project scheduling. This problem is considered to be NP (Non determinastically Polynomial)-hard. So not only exact solution procedures but also many different kinds of heuristics have been proposed to solve it. Note that as the optimal solutions for those problems can only be achieved by exact solution procedure in small projects, usually with less than 60 activities, and which are not highly resource constrained. Some heuristic methods are developed to solve large and highly resource constrained projects.Ant Colony Optimization is a population-based metaheuristic that can be used to find approximate solutions to difficult optimization problems. In Ant Colony Optimization, a set of software agents called artificial ants search for good solutions for a given optimization problem. In this study the project scheduling problem under resource constraints is taken into acount and it is aimed to find an optimum solution using Ant Colony Optimization Algorithm.In the study, a comprehensive analysis of project scheduling problems is performed. Following this analysis, the definition of resource constrained project scheduling problem is given. The concepts related to problem are explained in detail. The notation and the objectives of the problem are defined. Then, the serial and the parallel schedule generation schemes related to problem solution and how they are implemented are explained. Following that, the priority rules which will be used to obtain the initial schedule to be applied Ant Colony Optimization are highlighted and Ant Colony Optimization Algorithm is explained briefly.Within the study 6 priority rules were used to form an initial schedule. The developed application has run with different values of characteristic variables of the algorithm for 480 different problem instances. The solutions obtained were analysed by comparing them with the optimum solutions.