ERP applications in textile sector: Problems and solution alternatives
Tekstil sektöründe ERP uygulamaları: Karşılaşılan sorunlar ve çözüm alternatifleri
  1. Tez No: 256742
  2. Yazar: GÜLCE ÇİFÇİ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KEMAL ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kurumsal kaynak planlama (KKP) sistemleri çesitli sektörlerden bir çok sirket için bilgisistemleri stratejilerinin merkezinde yer alır. Sirketler kurumsal kaynak planlama sistemiuygulamaları için hatırı sayılır bir kaynak yatırımı yapmaktadırlar. Literatür basarılı, basarısızsonuçlara ulasmıs bir çok uygulama örnekleriyle doludur. Basarısızlık olasılığını en azaindirgemek için karsılasılabilecek sorunlar karar vericiler ve uzmanlar tarafından çok iyideğerlendirilmeli, düsünülmelidir. Paket seçiminden itibaren tüm süreçlere dikkat edilmeli,sektörü iyi bilen, ilgili modüller konusunda uzman ekiplerle çalısılmalıdır. ?stenengelistirmeler sonrasında son derece önemli olan test sürecinde de uygun metodlar kullanılaraktüm süreçler en iyi sekilde yönetilmeli ve proje sağlıklı bir sekilde hayata geçirilmelidir.Tekstil sektörü büyük ürün çesitliliğine sahip, dinamik ve hızlı süreçlere sahip dinamikbir sektördür. Ayrıca bu sektör uluslararası iliskilerin yoğun olarak yürütüldüğü bir sektördür.Çok sayıda üretici farklı ülkelerde tesislere sahiptir ve bir çok sirket ihracata yönelik satıslaryapmaktadırlar. Bundan dolayı tekstil sirketleri sadece yerel değil aynı zamanda global bireroyuncu olmak zorundadırlar. Tekstil sektörü için finansal çakısmaları ortadan kaldırmak,yabancı pazarda çalısabilmek için uygun araçlara sahip olmak ve coğrafi sınırlar olmadanetkili bir bilgi paylasım sistemi gelistirmek çok önemlidir.Bu arastırma tekstil sektöründe kurumsal kaynak planlama yazılımlarının seçimi, veuygulanması sürecinde karsılasılan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm alternatifleriüzerine bir çalısmadır.
Özet (Çeviri)
Enterprise resource planning systems are central to information systems strategy of mostcompanies from various sectors. Companies have invested considerable resources in theimplementation of enterprise resource planning (ERP) systems. The literature is replete withmany case studies of both successful and unsuccessful ERP implementations. To decreasefailures to minimum levels, all potential problems should be analyzed and possible solutionsrevised by decision makers and experts. All processes, starting with the selection of thesoftware package should be carefully analyzed and teams with expertise in both the textilesector and related modules of such software packages should be employed. Once the requiredsystems developments have been established, suitable methods should be employed in thetesting processes, which are of utmost importance, too, and the project should be brought to asuccessful end.Textile sector is a dynamic sector with various products and quick processes. Also, thissector has consistent international relations. Most producers have facilities in foreigncountries and most companies aim to export. So, textile companies should become players notonly in the local sector but also in global markets. It is very important to avert ambiguities infinancial operations, have the instruments to work in the foreign markets and to develop aneffective information sharing system without geographical boundaries for textile companies.This research is a study on problems encountered in choosing and implementing ERPapplications in textile sector and possible solution alternatives for these problems.