Türkiye nabidae (heteroptera) faunası üzerinde sistematik çalışmalar
Contribution to the systematıcal studies of Turkish nabidae (Heteroptera)
- Tez No: 810
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
-78- ÖZET Bu çalışmada, predatör türleri kapsayan Nabidae familya sının yurdumuzda bulunan türleri, yayılışlara., bulundukları yerler, habitatları ve konukçularının saptanması amaçlanmıştır» Dana önce yurdumuzun çeşitli yerlerinden toplanıp usulü ne uygun olarak iğnelenmiş, müzede saklanan örneklerin incelenmesi ve ilgili literatürün taranması yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'de 6 cinse bağlı toplam 13 tür, saptanmıştır. Bunlar Prostemma Lap. cinsine bağlı Prostemma guttula (F), P. krueperi St., P. bicolor Rmb., P, sanguineum R., Aspilaspis Stal cinsine bağlı A. biridis, (Brul. ), Habis Latr. cinsine bağlı N.rugosus (L.), N.capsiformis Germ. N., ferus (L.), N. pseudoferus Rem., N.punctatus C., Himacerus W. cinsine bağlı N.apterus (F.)f, Aptus Stal cinsine bağlı A. mirmicoides C. ve Stalia Reut. cinsine bağlı S.majör C.'dur. Bulunan bu türlerden P. bicolor Rmb., Himacerus apterus (P.) ve Stalia major C. ' ilk kez bu çalışmada zikredilmekte olup Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Bu çalışmada,yurdumuzda bulunan Nabidae familyasına bağlı cins ve türlerin teşhis anahtarları yapılmış, bütün sinonimleri verilmiş ve genel özellikleri anlatılmıştır. İncelenen türlerin dünyadaki ve yurdumuzdaki yayılışları ve literatüre dayanılarak /konukçularıyla bazı türler hakkında taksonomik notlar verilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre N.pseudoferus Rem., Nabis punctatus C ve N.ferus (L.) 'un yurdumuzda en yaygın türler olduğu anla şılmıştır» Çeşitli yazarların ülkemizde bulunduğunu bildirdiği fakat, bu çalışmada rastlanılmayan Aptus maracandiçus (Reut.)f Stalia daurica (Kir. ), Phorticus velutinus Put.Alloeorhynchus flavipes (Fieb. ), Prostemma seneicolle Stein, Nabis meridional is meridional is Kerzh., Nabis brevis Scholtz, Nabis palifer Seid. gibi türlere/ tez içinde kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
79 - SUMMARY CONTRIBUTION TO THE SYSTEMATICAL STUDIES OF TURKISH - NABIDAE (HETEROPTERA) The purpose of this study is to bring to light the dist ributions, occurrences and habitats of the species of the Turkish Nabidae which are living as predator on some soft-bodied insects. The depozited material in the Department of Plant.Protec tion, faculty of Agriculture, University of Ege, Izmir are used for exa mination in this study. By this study, 13. species belonging to the 6 genera of Nabidae had been found. These ares Prostemma guttula (P.), P. Icrueperi st, P. bicolor Rmb., P. sanguineum R., Aspilaspis viridis (Brul.), Habis rugosus (L.), N. capsiformis Sena., N. ferus (1«), N. pseudo f erus Rem,, IT. punctatus C, Himacerus apt erus (p.), Aptus mirmicojdes C, Ştalia major C. Three of them namely, P. bicolor» Em apt erus and S. major are new records for Turkey, In this study, the keys to the genera and species are also given their general characteristics, synonyms, distributions, hosts and some taxonomical notes are also given. Em punctatus, N. pseudo f eras and Ns ferus had been found the most abundant species of Turkish Nabidae. Besides these, some nabid species of Turkey mentioned in literature such as, Aptus maracandicus (Reut.), Stalia daurica (Kir.), Phorticus velutinus Put., Allpeorhynchus flavipes (Pieb.), Nab is meri dional is meridional is Kerch., Nabis brevis Scholtz and Nabis pal if er Seid, have no representative ones in the collection. Some short notes about these species are also given in the text.