Relationship between it investments and productivity
Bilişim teknolojileri yatırımlarının verimliliğe etkisi
  1. Tez No: 256748
  2. Yazar: SİNAN OSMAN TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hangi sektörde olursa olsun, büyük, orta ve küçük ölçekli firmaların ortak yanı küçük ya dabüyük, basit ya da karmaşık bir Bilişim Teknolojisi (BT) altyapısına sahip olmasıdır.Firmaların BT ürünlerine yaptıkları yatırımların firmalara geri dönüşü oluyor mu sorusu butezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu tez BT sistemlerinin firmalar için oluşturduğu değerive bu değerin nasıl ölçüldüğünü incelemektedir.Tez çalışması kapsamında BT yatırımlarının değerlendirilmesi ve verimliliğe olan etkileriniaraştıran çalışmalar incelenmiş, değişik yaklaşımlar ve modellemeler taranmış ve sonrasındaelde edilen verilerin Türkiye'deki yansımaları araştırılmıştır. Yapılan literatür araştırmasınınsonrasında iki temel yaklaşımın öne çıktığı görülmüştür. Bunlardan ilki ekonomik değeranalizi ile BT sistemlerini matematiksel modellerle modelleyip kantitatif sonuçlaravarılabileceğini savunur (Motohashi, 2003, Aral and Bryjolfsson, 2006 Fisher, 1997). Diğeryaklaşımsa stratejik yaklaşım olarak isimlendirilebilir (Tallon, 2004, Devaraj & Kohli, 2002).Bu yaklaşım BT yatırımının, her ne kadar belli ölçülerde ekonomik olarak ifade edilebilsebile, matematiksel modellerle ifade edilemeyecek getirileri olduğunu savunur. Bu yaklaşımbaşarılı bir BT yatırımı yapabilmek için yöneticilerin şirketin iş ve süreçleri ile ilgili detaylıanalizler yapmalarının, başarılı bir değişim yönetimi sergilemelerinin ve BT sistemlerinişirket kültürünün bir parçası haline getirmelerinin en önemli etkenler olduğunu ileri surer.Literatür araştırmalarının sonrasında, öne çıkan yaklaşımların Türkiye için ne kadar geçerliolduğu bir anket çalışması ile araştırılmıştır. Anket çalışması İstanbul Sanayi Odasının 2007yılında yayınladığı en büyük ilk 500 firma listesindeki firmaların BT yöneticilerinegönderildi. ?Survey Study? bölümünde, hazırlanan anket ve uygulanan metodolojininaçıklamaları verilmiştir. ?Results? bölümünde anket çalışmasının sonuçları incelenmiş veliteratür araştırmasının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. ?Discussions and Evaluations?bölümünde araştırmaya katılan firmalar yerli ve çok uluslu olarak iki kategoriye ayrılmış vebu firmaların BT yönetim stratejileri ve öncelikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One thing in common among all of the companies, in which sector they operate or in whatscale they are, is investing in Information Technology (IT). The main objective of this study isto investigate whether there is a return on such investments or not. This return can be tangible,intangible or both. This study is investigating the value of IT for companies.A literature survey has been conducted about the IT investment evaluations and itsrelationship with productivity. Different approaches and models were investigated andsummarized in the ?general background? part. In the light of literature survey, we classify thestudies into two main approaches. First approach based on economic value calculation. Itstates that any kind of IT systems or investments can be modeled mathematically and as aresult, quantitative results can be taken from these models. Second approach is the strategicapproach. It states that although IT investments can be expressed as mathematical equationsin some ways, it is a strategic decision rather than an economic necessity. It states that tobenefit from an IT investment, managers should make good insights to their companies andmake IT the part of the company culture.After the theoretical background about the topic has been summarized, we will investigatewhether the results are valid for Turkey?s market conditions or not. A questionnaire isprepared including the results of the two main approaches. We have sent the questionnaire tothe chief information officers (CIO) of first 500 companies declared by İstanbul Chamber ofIndustry in 2007. In the ?Survey Study? section the methodology of the survey study and thestructure of the questionnaire are expressed. The findings of the survey study are tabulated inthe ?Results? part of the study. In this part, we compare the findings of the survey study andthe literature survey and state the similarities and differences between them. In the?Discussions and Evaluations? part detailed analyses of the results of the survey study areexpressed. Classifying the participating companies into two groups as local companies andglobal companies, we also investigate the differences in managerial approaches betweenthem.