Rüzgar türbin kanatları için alternatif polimerik yapıların karakterizasyonu
Characterization of alternative polimeric composite structures for wind turbine rotor blades
- Tez No: 256775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, rüzgar türbin kanatlarının üretiminde kullanılabilecek olası epoksi, vinilester ve polyester polimer matrikslerin UV, nem ve sıcaklık gibi çevresel etkenler altında gösterdikleri performanslar ve bozunma davranışları incelenmiştirMatriks yapıların bozunma değerlendirmesi için 600, 900, 1096, 1400 ve 1560 saat süreyle Xe ışık kaynağı altında bir solar simülatörde uygulama yapılmıştır. Bozunma basamakları sonunda her bir matriks FTIR, TGA ve DSC cihazları ile incelenerek matrikslere ait camsı geçiş sıcaklıkları, bozunma sıcaklıkları ve kimyasal bozunma mekanizmaları belirlenmiştir.Çok yönlü dokunmuş cam kumaşı (E-camı) ve polimer matriksler kullanılarak el yatırması yöntemi ile kompozit plakalar üretilmiştir. Üç farklı kompozit yapı solar simülatörde 600 saat ve iklimlendirme kabininde 500 saat bozunma işlemine tabi tutulmuştur. Bozunma işlemleri sonunda kompozit plakaların çekme dayanım değerleri ölçülmüş ayrıca çekme testi sonrası morfolojik yapıları SEM ile görüntülenmiştir.Xe ışık kaynağı altında ve iklimlendirme kabininde bozunma işlemine tabii tutulan numunelerin FTIR, DSC, TGA ve çekme testi analiz sonuçlarına göre vinilester matriks kullanıldığı kompozit yapının bu çalışmada kullanılan diğer matriks yapılara daha stabil kalarak en iyi dayanımı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance and degradation behavior of epoxy, vinly ester and polyester polymer matrixes which can be used for wind turbine rotor blade production were investigated.A solar simulator which is included Xe light source was used for degradation evaluation of matrix structures. Five degradation steps which are 600 h, 900 h, 1096h, 1400h, and 1560h were used for matrixes. At the end of the degradation steps, each polymer matrix was investigated with FTIR, TGA and DSC for evaluation of glass transition temperature, decomposition temperature and degradation mechanisms of polymer matrixes.Composite plates were produced with wet hand lay-up method and multi axial woven glass fabrics (E-glass) were used with polymer matrixes which are defined above for production. Three different composite structures were degradated in solar simulator (600 h) and weathering cabin (500 h). At the end of the degradation process, tensile strength of each composite structure were measured and vertical sections of composite structures were investigated with SEM after tensile test.Vinly ester composite structure was shown best performance according to FTIR, DSC, TGA and tensile test results. At the end of the study, vinly ester composite structure is more stable according to other matrixes.