Tekne kapasitesi ve çekim hızına uygun trol ağı planlaması
Trowl net design accordance with boat capacity and towing speed
  1. Tez No: 256836
  2. Yazar: ERHAN ÖZVATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTIN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Ege Denizi ticari balıkçılığında kullanılan 6 farklı trol ağının direnç değerleri teorik olarak hesaplanmış ve ?Hapuloğlu? (24 m, 550 BG) balıkçı teknesinin donanım özellikleri baz alınarak çekim hızına uygun tekne motor gücü belirlenmiştir.Çalışmada kullanılan ağ malzeme özellikleri (Rtex, ip çapı, ağ göz açıklığı, vb.) ve diğer faktörler toplam direncin bulunması için göz önüne alınmıştır. Palamar halatı 200 m uzunluğunda, kombine (PP+Pb) malzemeden yapılmış olup, 32 mm çapa sahiptir. Tel halat 1000 m (350 kg) uzunluğunda, 10 mm çapındadır. Trol kapı alanı 0,9x1,9 m2 ağırlığı 160 kg, geleneksel yapıda, ahşap ve metal çerçevelidir. Trol ağlarının ve donamlarının (palamar, tel, kapı vb.) mevcut planlarından teorik direnç değerleri bulunmuş, farklı derinlik ve hızlara göre toplam trol dirençleri hesaplanmıştır. bu değerler çekim hızı ve motor gücü ile ilişkilendirilmiştir. Farklı ağlar için sabit CD (hidrodinamik sürükleme kaysayısı) alınmış, aynı halat ve trol kapıları kullanılmıştır.Geleneksel 900 göz büyüklüğünde ağı en yüksek direnç (43597 N, 200 m tel, 3 mil/sa), kesimli yapıya sahip 900 göz büyüklüğündeki ağı ise en düşük direnç (1258,6 N, 200m tel, 3 mil/sa) göstermiş olduğu sonucuna varılmıştır. Geleneksel ağ ve toplam donam dirençlerinin kesimli olanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.İleriki çalışmalarda biyolojik faktörler de göz önünde bulundurularak, direnç hesaplarının özel cihazlarla belirlenmesinin daha kesin sonuçlar vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, resistance forces of six different trawl nets were calculated and equipment features of Hapuloğlu fishing vessel were determined according to towing speed and main engine.It was considered that net material properties (R tex, rope diameter, mesh size etc.) and other factors to find total resistance. Bridle having a length of 200 m, which is made of material of combined PP and Pb has 32 mm diameter. Wire has 1000 m in length (350 kg) and has 10 mm diameter. The surface area of traditional otter board weighing 160 kg has 0.9 x 1.9 m2 and steel frame. It was calculated that theoretical total resistance forces of trawl net and gears (bridle, wire, otter board etc.) according to various depths and towing speeds from net plans. It was used constant CD (drag coefficient) and same ropes and otter boards.It was calculated that theoretical total resistance forces of trawl net and gears (bridle, wire, otter board etc.) according to various depths and towing speeds from net plans and all these values was correlated with towing speed and main engine. It was used constant CD (drag coefficient) and same ropes and otter boards.The highest resistance obtained with traditional 900 meshes net (43597 N, 200 m wire, 3 knot/h), the lowest resistance acquired modern cutting 900 meshes net (1258.6 N, 200 m wire, 3 knot/h).Total resistance forces of traditional trawl nets and gears rather in accordance with modern cutting trawl nets and gears are reached a conclusion.On future studies determination of resistance calculations with special instruments and also take in consideration with biological factories gives better clear results have been thought.