Geosentetik ürünlerin Türkiye'deki uygulamaları, gelişme potansiyeli, sağlanan faydalar ve mevcut sorunlar ile ekonomikliği üzerine genel bir inceleme
A survey upon the applications, advancement potential, provided benefits, economy and present problems of geosynthetic materials in Turkey
  1. Tez No: 256850
  2. Yazar: SERHAT ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Son yirmi beş yıldır ?mucize malzeme? olarak kabul edilen geosentetikler, geoteknik mühendisliği uygulamalarında teknik olarak avantajlı ve ekonomik çözümler sağladıklarından, dünya genelinde başarıyla kullanılmaktadırlar.Tezin ilk bölümlerinde geosentetik malzemelere genel bir bakış yapılmış, bu sınıftaki malzemeler, fonksiyonları ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir.Sonraki bölümlerde ülkemizde geosentetik malzemeler kullanılarak yapılan uygulamalar hakkında bilgi verilmiş, bu uygulamaların ülkemizde şehirlere ve bölgelere dağılımı incelenmiştir.Son bölümlerde geosentetik malzemelerin ülkemizdeki üretim durumu, geosentetiklerle tasarım, sağladığı avantajlar ve uygulamalarda karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the last twenty five years, geosynthetics have been accepted as ? miracle materials?, and have been successfully applied owing to have been provided practical and economical solutions to the geotecnical engineering, in various applications.In the first chapter of the thesis, a general view of geosynthetics has given dealing with this product?s definitions, functions and usage areas.In the following chapters, the applications of geosynthetic materials that applied in Turkey and the distribution of the applications are explained in details.In the last chapters, the production of geosynthetics in our country, designing with them, provided benefits of using these materials and the encountered problems during applications are explained.