Algoritma öğretimi için bir görselleştirici geliştirimi
Materializing an algorithm visualizer
- Tez No: 256951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, algoritma öğretimi için geliştirilen aracın derste destekleyici olarak kullanılmasının öğrenci başarılarına etkisi araştırılmış ve öğrencilerin ders ve araç hakkındaki düşünceleri alınmıştır. Araştırma için bir başarı testi kullanılarak denk deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Bu gruplarda aynı öğretici tarafından ders uygulamaları gerçekleştirilmiş ve uygulamalar sonunda bir sontest ile aracın öğrenci başarılarına etkisi araştırılmıştır. Hemen sontest öncesinde uygulanan açık uçlu sorulardan oluşan bir anket ile de öğrencilerin ders ve araç ile ilgili görüşleri alınmıştır. Sontest sonuçları bağımsız gruplar için t-testi kullanılarak, açık uçlu sorulardan oluşan anketin sonuçları da nitel yöntemler kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research a tool is developed in order to help the novice programmers in their first steps of programming. Affects of the developed tool are investigated with an experimental application. Besides this experimentation a questionnaire including open ended questions is applied to the experimentation group to get the ideas of the learners about the curriculum and the developed tool itself. Experimental and control groups are formed by an achievement test and learners are equally separated into two groups. Same instructor studied the same curriculum with the groups and at the end of the applications a last-test is applied and results of the experiment are investigated using independent samples t-test.