İki-değerli ve n-değerli lojikler
Two-valued and n-valued logics
  1. Tez No: 256950
  2. Yazar: ENGİN GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde genel olarak Klasik Önermesel Lojik ile iki-değerli, üç-değerli ve n-değerli Lukasiewicz Lojikleri arasındaki benzerliklerden ve farklılıklardan bahsedilmektedir. Özellikle üçüncü bir doğruluk değerinin tanımlanması ile oluşan yeni lojiğin özellikleri ispatlanmıştır. Herhangi bir lojiğin tamlığının kardinal derecesinin tanımı ve hesaplanması verilmiştir. Son olarak, n-değerli Lukasiewicz lojiklerinin fonksiyonel özellikleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly mentioned about similarities and differences between propositional logic and two-valued, three-valued and n-valued Lukasiewicz?s Logics. Especially, with a defining of third truth value a new logic is constructed and its properties are proved. Degree of cardinal completeness of an arbitrary logic is defined and is given how to calculate it. At the end, on functional properties of Lukasiewicz?s n-valued logics are studied.