Tekirdağ ilinde tahıl üretim alanlarındaki yabancı otlarda görülen virüslerin saptanması üzerine araştırmalar
Identification of viruses on weeds around the cereal fields in Tekirdağ province
  1. Tez No: 256996
  2. Yazar: GÖZDE ÇIKIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA İLBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma Trakya Bölgesi'nin Tekirdağ ili'nde tahıl üretiminin yoğun olarak yapıldığı 9 ilçe ve bu ilçelere bağlı 30 yerleşim biriminde gerçekleştirilmiştir. 2008 yılında Tekirdağ ili tahıl üretim alanlarındaki tek ve çok yıllık yabancı otlarda karakteristik virüs simptomu sergileyen 150 adet yaprak örnekleri toplanmıştır. Yapraklarda kloroz, sarılık, mozayik, cücelik, klorotik lekeler gözlenen Avena barbarata Brot: Yabani yulaf , Phragmites communis Trin: Kamış , Plantago lanceolata L : Sinir otu , Cucumis hardwickii L: yabani hıyar, Fumaria officinalis L: şahtere, Lamium amplexiculata: ballıbaba , Lactuca canescens Fisch: yabani marul ve Chenopodium album L: sirken'de tahıl virüslerinden Barley yellow dwarf virus-PAV (BYDV-PAV), Cereal yellow dwarf virus-RPV (CYDV-RPV) ve Wheat dwarf virus (WDV) virüslerinin varlığı araştırılmıştır. Simptom sergileyen yabancı ot yaprak örnekleri serolojik testlerden Double antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay (DAS-ELISA) ve Triple antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay (TAS?ELISA) yöntemlerine tabi tutulmuşlardır. Çalışma sonucunda 150 örneğin 21'in de BYDV-PAV görülürken 8'in de CYDV-RPV tespit edilmiştir. WDV örneklerin hiçbirinde bulunamamıştır. Bunlardan 4 adet kamış örneğinde BYDV-PAV, 2 adet kamış örneğinde CYDV-RPV, 16 yabani yulaf örneğinde BYDV-PAV, 6 yabani yulaf örneğinde CYDV-RPV, 1 adet sirken örneğinde BYDV-PAV saptanmıştır. En çok virüs içeren yabancı otun yabani yulaf olduğu ve en yaygın görülen virüsün BYDV-PAV olduğu saptanmıştır.Anahtar kelime: Yabancı ot, Virüs, BYDV-PAV, CYDV-RPV, ELISA
Özet (Çeviri)
This study was conduded at 30 locations in 9 Districts of Tekirdağ province where cereal productions have been made. Extensively symptomatic 150 weed samples around the cereal fields were collected in 2008. Those weeds exhibited chlorosis, yellowing, mosaic, dwarfing, chlorotic leaf spots on their leaves were evaluated for their vırus content. From those collected weed species Avena barbarata Brot: Wild oat , Phragmites communis Trin: Reed common , Plantago lanceolata L: broad-leaved plantain , Cucumis hardwickii L: Fructus elateri , Famaria officinalis L: Fumitory , Lamium amplexculata: Dead nettle , Lactuca canescens Fisch: Acrid lettuce and Chenopodium album L: White goosefoot vıruses of Barley yellow dwarf virus-PAV (BYDV-PAV), Cereal yellow dwarf virus-RPV (CYDV-RPV) and Wheat dwarf virus (WDV) were investigated. In order to identify those vıruses in symtomatic weed samples Double antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay (DAS ELISA) and Triple antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay (TAS ELISA) tests were applied. As a result of this study 21 out of 150 samples contained BYDV-PAV, 8 out of 150 samples contained CYDV-RPV. None of those samples contained WDV . 4 reed samples contained BYDV-PAV as 2 of them had CYDV-RPV. 16 wild oat samples contained BYDV-PAV. 6 of them unfected with CYDV-RPV. Beside Those 1 white goosfoot sample however contained BYDV-PAV. Wild oat was identified on the most important overwintering host of BYDV-PAV.Keywords : wild oat, vırus , BYDV-PAV, CYDV-RPV, ELISA