Rebelling for the old order: Ottoman Bosnia, 1826-1836
Eski düzen için isyan: Osmanlı Bosna'sı, 1826-1836
  1. Tez No: 257095
  2. Yazar: FATMA SEL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF HAKAN ERDEM, DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu tez 1826-1836 yılları arasında Bosna'nın yerel halkının Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezileşme ve reform politikalarına karşı niçin ayaklandığını analiz etmektedir. Halkın hareketlerini ne şekilde tanıttıkları, taleplerinin kabulü için hangi yollara başvurdukları ve bu tepkilerin Osmanlı devlet adamları tarafından nasıl algılandığı, tezin ana konularıdır. Çalışma, konuyu, dönemin isyan örneklerine, devletin merkezileşme politikalarına ve Bosna'nın sınır bölgesi olma durumuna bağlı olarak başlıca üç yönlü bir teorik çerçevede ele almaktadır. Osmanlı merkezî yönetimine karşı gerçekleştirilen bu isyan bir eyalet isyanı olduğu için tez, insanları isyana yönelten bölgesel ve merkezî dinamikleri birlikte araştırmaktadır. Bu isyan eski sistemin değişmeden korunmasını amaçladığı için tez, merkezileşme ile yerel imtiyazlar arasındaki çatışmalarda Bosna'yı en önemli savaş alanlarından birine dönüştüren sebepleri irdelemektedir. Söz konusu isyan, Bosna'nın sınır bölgesi olma durumuyla doğrudan alakalı olduğu için, tez Bosna'nın bu pozisyonundaki değişen şartlara odaklanmaktadır.Bu bağlamda çalışma ilk olarak 1826'da yeniçeriliğin kaldırılmasından sonra Bosna'da yaşanan isyana odaklanmakta, akabinde 1831'de Babıali'nin nizâmât olarak bilinen ve toprak sisteminde, kılık-kıyafette ve Bosna'nın bazı kazalarının statüsünde değişiklikler getiren yeni düzenlemelere karşı yaşanan isyanı ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the reasons why the local people of Bosnia rebelled against the centralization and reform policies of the Ottoman Empire during the period between 1826 and 1836, the ways in which the rebels legitimized their actions and struggled for the acceptance of their demands and how those reactions were interpreted by the Ottoman statesmen. The present study mainly concentrates on the theme within a three partite theoretical framework, by examining it according to the cases of rebellion in that period, the centralization policies of the state and the borderland situation of the region. As this rebellion against the Ottoman center was a provincial one, the dissertation seeks to analyze the dynamics of the region as well as of the Ottoman center which led the people to rebel. Since the rebellion was an attempt to keep the ancien régime unchanged, the dissertation inquires into the reasons which turned Bosnia into one of the main battlegrounds for the conflicts between centralization and local autonomy. Hence, since the rebellion has direct relationships with the borderland situation of Bosnia, the dissertation concentrates on Bosnia in terms of changing conditions in its borderland position.Within this context, the study first examines the Bosnian rebellion against the abolition of the Janissary corps in 1826 and then focuses on the subsequent rebellion of 1831 against the new orders of the Porte, the nizâmât, including the changes in land tenure and in the military system, the changes in uniform as well as the changes in the status of some districts of Bosnia.