Koagülasyon proseslerinde koagülant dozunun çeşitli faktörlere göre değişimi
The Variation of the coagulant dose according to different factors on the coagulation processes
  1. Tez No: 975
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
- XV - ÖZET Ayşe Öztürk, M.S. Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. Kasım 1985 Bu çalışmada suların bulanıklığının giderilmesi ama cıyla uygulanan koagülasyon proseslerinde, koagülant dozu üzerine çeşitli faktörlerin etkilerini belirlemek için bazı deneyler yapılmıştır. Bu faktörler suyun pH 'ı suda mevcut bazı anyonlar ve bulanıklığa neden olan kilin cinsidir. Bulanıklık maddesi olarak kaolen ve bentonit, koagülant olarak da alüminyum sülfat ve alüminyum klorür ün kullanıldığı deneyler kavanoz test (Jar Test) adı verilen çoklu bir karıştırma sistemiyle oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir, Önce 50 ppm'lik kaolen süspansiyonunun çeşitli pH değerlerinde alüminyum sülfat ile koagülasyonu incelenmiş ve gerekli koagülant dozunun pH ile önemli derecede değiş tiği tesbit edilmiştir. Anyonların etkilerini incelemek amacıyla, aynı kil dağılımına koagülant olarak, alüminyum klorür ilave edilerek deneyler yapılmış ye koagülasyonun alüminyum sülfat ile yapılan çalışmalara göre daha dar bir pH alanında gerçekleşebildiği gözlenmiştir. Diğer taraftan bentonit süspansiyonlarına., koagülant olarak alüminyum sülfat ilave edilerek aynı pH şartlarında deneyler yapılmıştır. Bu deneyler, kil cinsinin koagülant dozunu nasıl etkilediğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deney sonunda, bentonitin su içinde kaolenden daha ince tanecikler halinde dağılması nedeniyle daha geniş bir pH alanında koagüle olduğu ve daha az koagülanta gerek duyulduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- v - ABSTRACT THE VARIATION OF THE COAGULANT DOSE ACCORDING TO DIFFERENT FACTORS ON THE COAGULATION PROCESSES Some experiments were carried out in this study, in order to determine the effect of various factors on the coagulant dose used in the coagulation processes which was performed for removing the turbidity from water, These factors included pH, the presence of various anions and the nature of clay that produce turbidity. The experiments were carried out at room temperature in a multiple stirrer unit that is called jar test, by using aluminum sulfate and aluminum chloride as the coagulant and kaolin and montmori lion ite for producing turbidity. First of all the coagulation of 50 ppm kaolin sus pension with aluminum sulfate was investigated at various pH values and dose is clearly affected to a marked degree by the pH. After that, for the purpose of revealing the effect of anions, the experiments were carried out by adding aluminum chloride as the coagulant into the same clay dispersion; as a result coagulation occured at a dis tinctly narrower pri range than that of using aluminum sulfate. Finally, the experiments were carried out by adding aluminum sulfate as a coagulant into the montmori llonite suspension at the same pH values. The aim of these last- vı - experiments was to see how the required coagulant dose was affected by the nature of clay that produces turbidity, In the coagulation experiments performed by using montmo- rillonite suspensions, since montmorillonite particles are present in water in a more finely dispersed state than kaolin the following conclusion appear justified; mont morillonite was coagulating in a wider pH range and its required coagulant dose was more less than kaolin.