Long waited brothers or unwelcome guests the logic of reception mechanisms of a receiving state: Turkey and its asylum seekers in 1989 and 1991
Hasretle beklenen kardeşler ya da davetsiz misafirler: Bir alıcı devletin kabul mekanizmaları: Türkiye ve 1989 ile 1991 yıllarındaki sığınmacıları
- Tez No: 257162
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez ulus devletin göç ve sığınma hareketlerinin şekillenmesi üzerindeki etkisini gözden geçirmektedir. Göçmenleri, sığınmacıları ve mültecileri göç edilen ülkede bekleyen kabul koşullarını etkilemede birincil kurum olarak devleti görmektedir. Kabul koşullarının, göç alan devletin dış politika, iç politika, etnik ve kimliksel değerlendirmelerinin karşılıklı etkilenmesi sonucunda oluştuğunu belirtmektedir. Bu bağlamda, ulus devletin göç ve sığınma pratiklerinin açıklanmasında en büyük ağırlığı kimlik politikalarına vermenin eksik bir yaklaşım olduğunu savunmaktadır. Ulus devletin her nüfus hareketinde ortaya çıkan kabul koşulları birçok dinamiğin sonucu oluşmaktadır. Dolayısıyla, kabul koşulları her göç ve sığınma olayında münferiden ele alınmalıdır. Bu bağlamda, etnik milliyetçi, liberal milliyetçi ve kozmopolit önermeler devletin göçmen ve mülteci gruplarına karşı taraflı ya da tarafsız pratiklerini belirten ideal örnek kurgular olarak ele alınmıştır. Bu kurgulara devlet pratiklerinde ve söylemlerinde karşılaşılabileceği, ancak bu kurguların devlet pratik ve söylemlerine dış politika, iç politika ve etnik değerlendirmelerin etkileşimi dolayısıyla tek başına hakim olamayacağı savunulmaktadır. Bu çalışma biri 1989 yılında Bulgaristan'dan, diğeri 1991 yılında Irak'tan iki göç dalgasına maruz kalmış olan Türkiye örneğinde bu iddiayı tartışmaktadır. Türkiye göç ve sığınma politikaları ağırlıklı olarak kimlik ve etnisiteye atıfla açıklana gelmiş bir ülke olmuştur. Bu bakımdan, bu tez yeni gelenlerin etnik farklılaşmalarına istinaden seçilmiş örnek olay incelemeleri ile Türk devletinin göçmen ve sığınmacı kabul pratiklerini dış politika, iç politika ve etnik değerlendirmelerin bir sonucu olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the impact of the nation-state in shaping the immigration and asylum flows. It sees the state as the primary agent in determining the reception contexts that await the immigrants, asylum seekers and refugees in a host state. Furthermore, the reception conditions come into being as a result of the interplay between foreign policy, domestic politics, and ethno-national considerations of the receiving state. It argues that the explanation of immigration and asylum practices of the nation-state by reserving the greatest weight to identity politics remains incomplete. That is, the reception contexts of the nation-state in each population flow are an outcome of various dynamics. Hence the reception contexts should be addressed individually in each and every immigration and asylum case. It follows that the ethnic national, liberal national and cosmopolitan premises, as ideal type constructs denoting partiality and impartiality of the state practices vis-à-vis the immigrant and refugee groups, could be encountered in state practices and discourses, yet they would not be dominating because of the interaction between the foreign policy, domestic politics and ethnic considerations. This study tries to demonstrate this argument by using two case studies of mass influx of refugees, one from Bulgaria in 1989 and the other from Iraq in 1991, in the reception setting of Turkey, which is generally regarded as governed by an overemphasis on ethnicity and identity when it comes to its immigration and asylum policies. In this regard, this thesis maintains that the case studies, selected on the basis of ethnic differentiation of the newcomers, reflected the reception practices of the Turkish state as a resultant of foreign and domestic politics as well as ethnicity considerations.