Political debt and development discourse Translating incommensurable worlds in Diyarbakır
Politik borç ve kalkınma söylemi: Diyarbakır?da kıyaslanamaz dünyaların birbirine tercümesi
  1. Tez No: 257184
  2. Yazar: ONUR GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Diyarbakır'daki önemli politik aktörlerin ve onların birbirleriyle aynı politik alanı paylaşmalarına izin veren dillerin ayrıntılı bir haritasını çıkarmaya çalışmaktadır. 2006'daki Mart olayları ve Kürt orta sınıflarının öznelliklerinin şekillenmesini çözümleyerek, Diyarbakır ve Kürt bölgesindeki devlet şiddetinin etkileri ve kalkınma söyleminin işleyişini incelemektedir. Bu minvalde, kendilerine ait anlayışları, görünürlükleri ve stratejileri olan yeni yönetimsellik biçimleri bağlamında, devlet şiddeti ve kalkınma söyleminin hangi yöntemlerle içiçe geçtiğini ve birlikte haraket ettiğini araştırmaktadır.Diyarbakır'da isyancılar, Kürt orta sınıfları ve ?devlet? gibi birbirinden farklı aktörler arasındaki diyaloglar, mücadeleler ve tercümeler üzerinde yoğunlaşarak, aynı politik alanı bu kıyaslanamaz dünyalar için yaşanabilir kılan söz dağarcıklarını ve bu dağarcıkları kapsayan dilleri araştırmaktadır. Farklı aktörlerin nasıl yollarla politik borçları dünyayı kendi dilleri, söylemleri ve kavrayış biçimlerine uygun hale getirdiklerine bakmaktadır. Bu tercüme eylemlerini dünya-kuran pratikler olarak düşünerek, tercüme için her çabada birbiriyle kıyaslanamaz ve uzlaşamaz dünyaların öteki dillere tam olarak dahil edilmeye direnen farklılıkları olduğunu iddia etmektedir. Dünyada alternatif varoluş biçimlerine ve politik öznelliklere alan açan tam da bu farklılıklardır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to map out the fundamental political actors and their languages that allow them to occupy the same political space in Diyarbakır. Through an analysis on the events of March 2006 and formation of Kurdish middle-class subjectivities, it aims to examine the effects of the state violence and operation of development discourse in Diyarbakır. In the context of new forms of governmentality with their own mentalities, visibilities and strategies, it seeks to understand the methods through which the state violence and development discourse intermingle and work together.By focusing on the conversations, contestations and translations between distinct actors, such as insurgents, Kurdish middle classes and ?the state? in Diyarbakır, it searches for the languages and lexicon that make the same political space inhabitable for these incommensurable and radically different worlds. It looks at the ways these different actors render the political debts commensurate in their own discourses, languages and perceptions of the world. By considering the acts of translation as world-making practices, it argues that in each attempt for the translation there remain differences that resist the complete incorporation of incommensurable life-worlds into other languages. It is these differences that give way for alternative worldings and political subjectivities.