The epidemic, the prison house and the global city: Belonging and identity in Bayrampaşa
Salgın, cezaevi ve küresel şehir: Bayrampaşa'da aidiyet ve kimlik
- Tez No: 257183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde yürütülmüş olan etnografik bir araştırmaya dayanmaktadır. Tez bu ilçede yaşamakta olan bir grup Yugoslavya göçmenine odaklanmaktadır. Bu tezde, bu göçmen topluluğunun yerele aidiyet kurarken, yani Bayrampaşalılaşırken, bununla eş zamanlı olarak nasıl ulusal kimlik kazandıklarını göstermeyi amaçlanmaktadır. Bunu yapabilmek için ilçeye tarihsel bir perspektifle bakılmaktadır. Tapu, 1970 yılında yaşanan kolera salgını ve Bayrampaşa cezaevi gibi ilçe tarihinde çok önemli yeri olan meselelerin burada yaşayan insanların anlatılarına nasıl yansıdığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu tezde temel olarak, Bayrampaşa'nın tarihinde yer alan temel meselelerin iki belirgin pozisyon üzerinden anlatılabildiği savunulmaktadır. Bu pozisyonlar mağdur ve egemen pozisyonlar olarak adlandırılmaktadır. Bu iki farklı pozisyon arasında sürekli bir salınım vardır ve anlatılar sürekli olarak bir pozisyondan diğerine kaymaktadır. Bu salınım, bir anlatı aracı olarak yerel ve ulusal kimlikleri kuran bir stratejidir. Bu tez bu stratejiyi göç, kolera salgını, cezaevi ve küresel şehir bağlamlarında tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on an ethnographic research conducted in Bayrampaşa, İstanbul. The thesis focuses on a group of Yugoslavian immigrants in the district and aims to display the simultaneous movement that this immigrant community constructs its national and local identity at the same time. To achieve this end, the thesis employs a historical perspective. It is aimed to show the reflections of historically significant events in the narratives of the people in Bayrampaşa, i.e. the title deeds, the cholera epidemic of 1970, and Bayrampaşa prison. This thesis basically asserts that the main issues in Bayrampaşa can be interpreted through two distinct positions. These are the sovereign position and subordinate position. Between these two positions, there is a constant oscillation through which the narratives of the people in Bayrampaşa construct local and national identities. This thesis focuses on this oscillatory movement within the contexts of migration, the cholera epidemic, the prison house and the global city.