Deeper into charity: The social assistance mechanisms in Turkey and the case of the Greater Municipality of Ankara
Derinleşen hayırseverlik: Türkiye'deki sosyal yardım mekanizmaları ve bir örnek olay olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi
- Tez No: 257187
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin temel savı, Türkiye'de belediyeler tarafından gerçekleştirilen sosyal yardım mekanizmaları ile ilintilidir. Bu yardım süreçlerinin keyfiyet ve patronaj (politik hamilik) kavramları üzerinden yürütüldüğü ise tezin birincil vurgu noktasıdır. Türkiye'nin bugünkü sosyal politika sistemi, anayasal haklar bağlamında bir temeli bulunmayan ve kamusal anlamda hesapverilebilirliği olmayan bu türden bir sosyal yardım mekanizmasını içinde barındırmaktadır. Bu mekanizma, anayasal vatandaşlık hakları temeline dayanmak yerine, hayırseverlik kavramı üzerine temellendirilmiş ve hem kişilerin hem de devletin (belediyelerin) cömertliğini, iyilikseverliğini öne çıkaran bir anlayışa dayanmaktadır. Anayasal vatandaşlık hakları temeline dayanmayan ve keyfiyet ile patronaj ilişkileri üzerinden yürütülen bu türden bir mekanizma, aynı zamanda yurttaşlar arasındaki sosyal dayanışmayı zedeleyecek sosyal güvensizlik ortamına da zemin hazırlamaktadır.Bu anlayış doğrultusunda, bu tezin temel yöntemi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal yardım mekanizmasını söylem, yöntem ve strateji yönünden araştırarak, Türkiye'nin sosyal politika sisteminin sınırlı bir analizini yapmaktır. Hem belediyelerin sosyal yardım konusundaki konumunu belirlemek hem de keyfiyet ve politik hamiliğin yardım süreçlerinde nasıl ortaya çıktığını göstermek açısından, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal yardım mekanizması açıklayıcı bir örnek olaydır. Bu türden bir analiz, keyfiyet ve patronaj ilişkilerinin sosyal dayanışma ve sosyal güvensizlik konularındaki etkisini anlamak açısından da önemlidir.Sonuç olarak, bu tezin temel amacı, keyfiyet, patronaj, anayasal vatandaşlık hakları temelli sosyal politika, sosyal dayanışma ve sosyal güvensizlik kavramları çerçevesinde Türkiye'nin bugünkü sosyal politika sistemini, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal yardım mekanizmaları üzerinden, değerlendirmeye çalışmaktır.iv
Özet (Çeviri)
The main argumentation of this thesis is related with the social assistance mechanisms realized through the municipalities in Turkey. The preliminary emphases that this thesis includes are as follows; these assistance processes offers a discretionary structure and are comprised of patronage relationships. The current social policy system in Turkey coming out of these social assistance mechanisms is not based on constitutional rights based and publicly accountable administration system. It is based on a concept of charity and refers to the benevolence of the individuals and the state authority rather than constitutional citizenship rights of the citizens. That kind of a system composed of discretion and patronage, and not including the constitutional citizenship rights properly, renders the social distrust possible which damages the social solidarity among the citizens.In this manner, the main methodology of this thesis is to analyze this structure of Turkey?s social policy system through the research on the discourse, methodology and the strategy of the social assistance mechanism of the Greater Municipality of Ankara. As a case study, the social assistance mechanism of the Greater Municipality of Ankara demonstrates not only the important role the municipalities play in social assistance mechanisms but also show how patronage and discretion were at play in the distribution of social assistance and their effects to the social solidarity and the social distrust issues. Hence, the main aim of this thesis is to scrutinize the contemporary characteristics of Turkey?s social policy system in terms of the concepts of discretion, patronage, social distrust, social solidarity and constitutional citizenship rights based social policy through the social assistance implementations of the Greater Municipality of Ankara.