Secondary school placement problem in Turkey
Türkiye?deki ortaöğretim yerleştirme problemi
- Tez No: 257188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki 8. Sınıf öğrencileri ve liseler arasında çoğa-bir eşleşme sistemini baz alarak sınav ile merkezi öğrenci yerleştirmesini çalıstım. Kullanılan yerleştirme sistemi, çok kategorili sıralı diktatörlük kullanan iki aşamalı ayrışmış bir sistemdir. Bu sistemin adil olduğunu ancak kaynakları boşa harcamama, stratejilere dayanıklılık, verimlilik ve gelişmeleri ödüllendirme özelliklerini sağlamadığını gösterdim. Buna ek olarak, öğrenciler özel ve devlet okullarına iki ayrı pazarda yerleştirildiğinde hiçbir adil ve kaynakları boşa harcamayan yerleştirme mekanizmasının stratejilere dayanıklılık, verimlilik ve gelişmeleri ödüllendirme özelliklerini sağlamadığını gösterdim. Daha sonra öğrenci tercihlerine, blok ve ortak tercihler olmak üzere iki sınırlama getirdim. Çok kategorili sıralı diktatörlük yerine sınırlamalı tercihler olduğunda, Gale ve Shapley Öğrenci Uygun Ertelenmiş Kabul Algoritması kullanıldığında sistmemin diğer bütün istikrarlı eşleşme mekanizmaları arasında en iyi sonuçları verdiğini gösterdim
Özet (Çeviri)
In this paper, I study the placement mechanism, a centralized student placement via standardized test, which is used for matching eight grade students and high schools, in Turkey within a many-to-one matching framework. The placement mechanism used is the two-stage segmented system with multi-category serial dictatorship. I show that this system is fair, but fails to satisfy non-wastefulness, strategy-proofness, efficiency and respecting improvements. I further show that, under the constraint of placing students to private and state schools in separate markets, there exists no fair and non-wasteful placement mechanism that satisfies strategy-proofness, efficiency and respecting improvements. I, then introduce two restrictions on the students? preference profiles; blocked preferences and common preferences. I show that; in those restricted matching environments using Gale and Shapley Student Optimal Deferred Acceptance Algorithm instead of multicategory serial dictatorship makes the system be the best placement mechanism among all stable matching mechanisms.