Van'da seçmen davranışı:2000-2009
Voter behaviorin Van:2000-2009
  1. Tez No: 257331
  2. Yazar: OĞUZ TUNCAY GÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RUHİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, 2000-2009 yılları arasında Van merkez de seçmen davranışını konu almaktadır. Bu bağlamda, 1950'den itibaren Van merkez genel seçimleri ve 1963'ten itibaren Van merkez yerel seçimlerinin genel çizgisi 2000 yılına kadar incelendikten sonra 2000-2009 yılları arasındaki seçimler ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Şehir merkezinde parti tercihleri, oy kaymaları, seçime katılım oranları, seçmeni yönlendiren sosyal ve politik ortam gibi konular incelenmiş ve seçmen davranışı teorileri aracılığıyla yorumlanmaya çalışılmıştır. 2007 ile 2009 seçimleri için mahalle bazında seçmenin yöneldiği partiler, belli bir partiye yönelen mahallelerin sosyo-ekonomik özellikleri ve seçime katılım oranları gibi konular incelenmiştir. İki seçim arasında mahalle bazında parti tercihi, seçime katılım, oy kaymaları konularında karşılaştırmalar yapılmış ve seçmenin parti tercihini yöneten sosyo-ekonomik ve kültürel motifler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study takes as its subject matter voting behaviour in Van centre during 2000-2009. The trends in general election since 1950 and those in local elections since 1963 until 2000 have been examined in broad terms; whereas both the local and the general elections held after 2000 have been put under detailed scrutiny. Political party preferences in the city centre, shifts in those preferences, participation rates and social and political environment effecting voters? behaviour have been examined and the data gathered has been evaluated under the light of voting behaviour theories. 2007 and 2009 elections have been studied comparatively in terms of party preferences on district level, shifts in party preferences, the socio-economic properties of districts characterized by a certain political party preference and the election participation rates of such districts; and, socio- economic and cultural motives effecting party preference have been examined.