Çağdaş ateist varsayımlar: Tanrı yanılgısı örneği
Contemporary ateistic assumptions: The example of god dellusion
- Tez No: 257332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Düşünce tarihinin en eski ve karmaşık tartışmalarından birisi Tanrı sorunudur. Bu bağlamda Ateizm, ister batı'da ki ?dinsizlik, Tanrısızlık? veya İslam literatüründe ki ?ilhad, zındık, kâfir? kelimeleri ile ifade edilsin. İsterse de deizm, panteizm, naturalizm, septisizm ve agnostisizm gibi kavramlarla karıştırılsın. Tanrı problemi her zaman için insanın varoluşsal bir problemi olmuştur. O nedenle tarih boyunca problem değişik şekillerde ele alınmış ve çözümlenmeye çalışılmıştır. Her yaklaşım tarzı da içinde geliştiği çağ ile isimlendirilmiştir. Bundan dolayı Antik Dönem, Yeniçağ Dönemi ve Modern Dönem olmak üzere üç önemli çağdaki durumu ele alınırsa durum daha iyi anlaşılmış olur.Ateizmdeki farklı bakış açıları ve anlayışlar da kendi içinde sınıflandırılmıştır. Çağdaş ateist varsayımlar olarak değişik sınıflandırmalar yapılsa da, yaygın şekilde kabul gören sınıflama şu şekildedir: Mutlak Ateizm, Teorik Ateizm, Pratik Ateizm, İlgisizlerin Ateizmi ve İdeolojik Ateizm'dir. Ayrıca sınıflandırmanın yanında bir de ateist ekoller vardır. Bunlarda: Bilimsel Ateizm, Antropolojik Ateizm, Sosyopolitik Ateizm, Psikanalitik Ateizm ve Varoluşçu Ateizm'dir.21 yüzyılda oluşan yeni bir ateist ekol daha vardır. Buna da Yeni Ateizm ismi verilmektedir. Bu akımın önde gelenleri; Richard Dawkins, Steven Weinberg, Lewis Wolpert, Daniel Dennett, Victor Stenger ve Sam Harris gibi meşhur ateist düşünürlerdir. Bunların ana fikri, Tanrı diye bir şey yok bunun yanında var olan her şeyin ezeli, ebedi, sonsuz ve sınırsız bir kaynağı olmadığı bunun aksine her şey bir tesadüf eseri oluştuğuna dair inançlarıdır. Dawkins, tanrının varlığı ve dinlerin gerekliliği doğrultusunda öne sürülen geleneksel savlara karşı çıkar ve ateist bir dünya görüşünü savunmaktadır. Bunu kitabında şu şekilde açıklamaktadır: Benim saldırdığım şey, bütün Tanrılardır ve ne zaman ne şekilde icat edilmiş veya edilecek olurlarsa olsunlar doğaüstü olan her şeydir. Bütün kötülüklerin nedeni dindir. Din olmadan da huzurlu güvenli bir dünya olabilir demektedir.
Özet (Çeviri)
Thought of the most ancient and complex history of debate is the God problem. In this context, atheism should be expressed with words: in the west“atheism, ungodly”or in Islamic literature“ilhad, zındık, kâfir”, although like deism, pantheism, naturalizm, such as skepticism and agnosticism. God problem always has been a problem for human existence. Therefore, the problem handled in different ways throughout history and have been tried to be solved. Every approach style has been named with it?s era. Therefore Ancient Period, New Period and Modern Period should be addressed for better understanding.In different perspectives and understanding of atheism classified in itself. Even making different classification of contemporary atheist assumption there is widely accepted classification is as follows: Absolute Atheism, Theoretical Atheism, Practical Atheism, Disinterested Atheism and Ideological Atheism. Moreover categories there is also atheist school. It contains Scientific Atheism, Anthropological Atheism, Socio-political Atheism, Psychoanalytical atheism and the Existentialist atheism.In the 21 th century has a new school called ?New Atheism?. This trend of leading; Richard Dawkins, Steven Weinberg, Lewis Wolpert, Daniel Dennett, Victor Stenger and Sam Harris such as well-known atheist philosopher. Their main idea is there is no such thing as God. All the things are not eternal, infinite or has unlimited resource. Unlike everthing has been created in just coincedence. Dawkins, deprecate against to traditional arguments of God's existence and the necessity of religion. He also defends thought of atheist world. He explains this situation in his book in this wise: I attacked the thing that are all Gods, how they are to be invented or everything that is supernatural. Why is the religion of all evil. Also peaceful and safe world can be without religion.