Determination of total nitrogen and total phosphorus in the Northeastern Mediterranean Water column
Kuzey Doğu Akdeniz su kolonunda toplam nitrojen ve toplam fosfor tayini
- Tez No: 257371
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Kimya Mühendisliği, Marine Science, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kuzey Doğu Akdenizin temel hidro-fiziksel (sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk) ve hidro-kimyasal (besin elementleri, klorofil-a, çözünmüş oksijen) özelliklerin, bölgesel ve dönemsel değişimleri, kıyı kesiminden seçilen elli istasyonda, Eylül 2008 ? Ekim 2009 aralığında incelenmiştir. Toplam fosfor ve toplam nitrojen fraksiyonları üzerine olan bilgi açığını doldurabilmek amacıyla, bölgeden toplanan örnekler ?Wet Chemical Oxidation (WCO)? metodu ile analiz edilmiştir. WCO metodunun hassasiyet testlerinin ortaya çıkardığı üzere, kullanılan prosedür, TP ölçümleri için oldukça etkili bulunurken, TN ölçümlerinde verimliliği artırmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmüştür.Kuzey Doğu Akdeniz su kolonunda fiziksel parametrelerin mevsimsel ve dönemsel değişimleri tüm basende etkili olan genel akıntı sistemlerine bağlıdır. Bununla birlikte, nehir girdileri, yüzey suyu sıcaklık değişimlei ve rüzgar kaynaklı kıyı karışımları, sıcaklık ve tuzluluk özelliklerini etkilemektedir.Besince zengin Seyhan ve Berdan ırmaklarının, körfezin sığ sularında (
Özet (Çeviri)
Regional and temporal variations of principal hydrophysical (temperatue, salinity, density) hydrochemical (nutrients, chl-a, dissolved oxygen) properties were examined at fifty selected stations on the shelf zone of the Northeastern Mediterranean between September 2008 and October 2009. In order to fill systematic gap on fractions of total phosphorus (TP) and total nitrogen (TN) in the region, collected samples were analysed by pH controlled Wet Chemical Oxidation (WCO) method. Accuracy tests of the WCO method reveal that the procedure is highly efficient for the determination of TP but needs some imporevement to enhance the reliability of the TN analysis.Seasonal and spatial distributions of the hydrophysical parameters in the NE Mediterranean water column are dominated by general circulation pattern of the basin. Thermohaline properties of the bay were highly influenced by the river discharges, surface water heating/cooling and wind-induced coastal processes.Nutrient-replete Seyhan and Berdan discharges markedly enhanced the concentrations of nutrients and algal biomass (in terms of Chl-a) in the shallow zone (