Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cemiyeti'ne girişinin İzmir basınına yansıması
Turkey's of entry into the United Nation to Reflection of İzmir press
  1. Tez No: 257374
  2. Yazar: SELİN GÜRLÜK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET EMİN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
I.Dünya savaşından sonra ABD başkanı Wilson'un ortaya koyduğu 14 ilkede yer alan,?gizli anlaşmaların yapılmayacağı ve Devletlerarasındaki uyuşmazlıkların barışçı yollarla çözümlenmesi? için gerekli görülen bir Cemiyet'in varlığına ihtiyaç; 1919 Paris Konferansı'ndaki Milletler Cemiyeti misakıyla ortaya atılmıştır.28 Nisan 1919'da kurulan Milletler Cemiyeti amaçları doğrultusunda Dünya barışını sağlamaya ve Devletlerin hızlı silahlanma sürecini engelleme konusunda çalışmalarına başladı. Bu amaçla da birçok Devlet Milletler Cemiyeti'ne katıldı. Bu konuda Milletler Cemiyeti'ne en iyi uyumu gösterecek olan Devlet ?Türkiye Cumhuriyet? idi?Milli mücadele ile bağımsızlığını kazanan Türkiye Cumhuriyeti, içte ve dışta barış politikasıyla hareket ederken, Milletler Cemiyeti'ne giriş sürecinde İzmir basında geniş ölçüde yer almıştır?
Özet (Çeviri)
A need for a society which is necesarru for secret contacst can?t be signed ad for disputes between states must solve in peaceful way and also which are inculeded in 14 Pinciples by the Prisedent of the USA. Wilson of the Worl War I,was cerated with United Nations Treaty in 1919 Paris ConfranceUnited Nations, which was founded on 28 of April, 1919, as it asmed began to work for peace in the world and to prevent fast disarmament in the States. Also, many states joined to United Nations (Leauge of Nations) to servet his aim. The Repubkic of turkey was the best who could achieve this aim among all states?While Turkey, who got its independence with İndenpendence War, was acting with its peace policiy bath in and out borders, ;İzmir took place widely in press