Yağlı boya tabloların bozulma nedenleri ve laboratuar ortamında çözüm önerilerinin araştırılması - Feyhaman Duran resim koleksiyonunun değerlendirilmesi ve çözüm önerileri-
Causes of deterioration of oil painting and under laboratory investigation of the solution
  1. Tez No: 257387
  2. Yazar: GÜLDER EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile Feyhaman Duran Kültür ve Sanat Evinde bulunan ressam Feyhaman Duran'a ait yağlı boya tablolarında bozulmalar incelenmiştir.Bu çalışmada önce yağlı boya tablolar görsel olarak, görünür ışık (VİS), eğimli ışık, arkadan aydınlatma ile morötesi (UV) ve kızılötesi (IR) ışıklarla incelenerek, bozulma türleri tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşaması olarak, sanatçının kullandığı malzemelerin tespiti için GC, FTIR, EDXRF ve X-ray radyografi yöntemleriyle laboratuar analizleri gerçekleştirilmiştir. Son olarak yağlı boya tabloların sergilendiği/depolandığı çevresel koşullar araştırılmıştır.Tez kapsamına alınan Feyhaman Duran'a ait yeniden kullanılmak üzere hazırlanmış tuvallerde ve peyzaj konulu yağlı boya tablolarda da morötesi (UV) ve kızılötesi (IR) ışıklarla incelemeler yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde ressam Feyhaman Duran'ın incelenen tablolarında ciddi boyutlarda olmasa da bazı bozulmalar görülmüştür. Bozulmaların önemli boyutlarda olmamasının nedenlerinden biri Feyhaman Duran'ın resim yaparken kaliteli malzeme kullanması diğer bir nedende yağlı boya tablolarının sergilendiği ve uzun süreden beri içinde bulundukları ortam koşullarına uyum sağlamış olmasıdır.Tablolarda saptanan bozulmalarla ilgili ileriye dönük koruma-onarım önerilerinde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Deteriorations in the artist Feyhaman Duran?s oil-paintings at Istanbul University Faculty of Letters and Feyhaman Duran Culture and Art House have been examined.In this study, oil paintings were first examined visually by visible (VIS) light, curved light, backlight illumination, ultra-violet (UV), and infrared lights (IR), and their deterioration types have been detected. Secondly, in order to detect the materials used by the artist, laboratory analyses were carried out along with methods such as GC, FTIR, EDXRF, and X-ray radiography. Finally, environmental conditions in which the oil paintings are exhibited/stored were investigated.Within the scope of this thesis, investigations with ultra-violet (UV) and infrared (IR) lights have been carried out on Feyhaman Duran?s canvases and landscape oil paintings which have been prepared for re-use.When the results obtained were assessed, it was seen that there are some deteriorations in the artist Feyhaman Duran?s paintings which have been investigated, even if not to a great extent. One of the reasons why the deteriorations are not to a great extent is that Feyhaman Duran used high-quality materials while painting, also the oil paintings have adapted themselves to the environmental conditions in which they have been exhibited and stored.Suggestions for further conservation-restoration techniques have been made related to the deteriorations detected in the paintings.