Kadıköy-Tuzla arasındaki kıyı bölgesinin jeomorfolojisi, değişimi ve gelişimi
Geomorphologic features of the coastal region between Kadıköy and Tuzla and changes in that area
- Tez No: 257386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. AHMET ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kadıköy-Tuzla Arasındaki Kıyı Bölgesinin Jeomorfolojisi, Değişimi ve Gelişimi konulu tez çalışması ile İstanbul kentinin Anadolu yakasında Marmara Denizi kıyılarının jeomorfolojisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla denizel etken ve süreçler göz önüne alınmış, topografya şekillerinin özellikleri açıklanmış, bunlara dayalı yapı ve zaman etkileşimi ortaya çıkarılmıştır. Saha ile ilgili yapılan önceki çalışmalar derlenmiş, arazi gözlemleri yapılmış, sahadaki son jeomorfolojik oluşum ve gelişmeler, insanın kıyı jeomorfolojisine olan etkileri tespit edilerek sonuca gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at explaining geomorphologic features of the coastal region between Kadıköy and Tuzla and changes in that area. To this end, marine processes were considered based on topographical characteristics of the study area. First, previous works were compiled. The present geomorphological features of the area was studied on the basis of field studies. The main purpose was to shed light on the impacts of human activities on changes in coastal landscape.