Türk üniversitelerinde kütüphane çalışanlarının performans değerlendirmeleri
Performance appraisals of library staff working in Turkish universities
- Tez No: 257565
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Personel yönetiminin tartısmalı ve oldukça önemli konularından birisi de personelperformansının değerlendirilmesidir. Performans değerlendirmesi iyi düzenlenmispersonel yönetiminin önemli bir bilesenidir. Personel yönetimi sisteminde çalısanlarınperformanslarına iliskin alınan kararlar; ise alma kriterleri, görev tasarımı, ücretpolitikası, terfi, mesleki gelisim, motivasyon, kariyer gelistirme ve eğitim, performansdeğerlendirmesinin etkilediği alanlardan birkaçıdır.Performans değerlendirmesi konusu; 1980'li yıllardan itibaren kütüphanelerdeyaygınlasmaya baslamıstır. Günümüzde dünyadaki hızlı gelismeler her kurum gibikütüphaneleri de etkilemektedir. Rekabetçi ortamda hizmet veren kütüphanelerin hizmetkalitesini ve verimliliklerini artırmaları oldukça önemlidir. Bu yüzden kütüphanelerperformans değerlendirme yöntemlerinden hizmetlerinin her asamasındayararlanmalıdır.Arastırmada Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinde performans değerlendirmesiçalısmalarının nasıl ve kimler tarafından yapıldığı ile kütüphane personelinindeğerlendirmeye iliskin algı ve düsüncelerinin ortaya çıkartılması amaçlanmıstır.Ayrıca, kamu ve özel sektörde üniversite kütüphanelerindeki uygulamalarkarsılastırılmıs, yapılan değerlendirme sonucunda görülen aksaklıklar ve performansdeğerlendirme kriterleri ile ilgili beklentiler ortaya konularak ülke genelindeuygulanabilecek çağdas bir performans değerlendirme modelinde dikkat edilmesigereken özellikler sunulmustur.Betimleme yöntemi kullanılan arastırmada, veriler literatür incelemesi, anket vegörüsme teknikleriyle toplanmıstır. Ankara'da bulunan kamu ve özel sektördekiüniversite Merkez kütüphanelerinde çalısan tüm personele anket uygulanmıstır. `'Üniversite kütüphanelerinde uygulanan mevcut performans değerlendirme yöntemleri,kütüphane personelinin tutumunu olumsuz yönde etkilemektedir'' seklindekihipotezimiz, arastırma sonucunda kanıtlanmıstır.Sonuç olarak; üniversite kütüphanesi yöneticilerinin ve personelinin uygulananperformans değerlendirme yönteminin etkinliği hakkında düsüncelerinin olumsuzolduğu belirlenmistir. Arastırmanın diğer bulguları ise; üniversite kütüphanelerindeçalısan personelin uygulanan performans değerlendirme yöntemine iliskin tutumlarında;bulundukları kütüphanenin statüsüne ve personelin yönetici olup olmamasına göreanlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıstır.Anahtar Sözcükler Performans değerlendirme, performans yönetimi, personel yönetimi, üniversitekütüphaneleri
Özet (Çeviri)
Staff performance appraisal is one of the leading issues in the field of management.Performance appraisal is an important component of a well-designed staff management.Decisions to be made on staff performance relates to staff management system;recruitment criteria, job descriptions, money policy, promotion, professionaldevelopment and training, motivation are among the other parts of performanceappraisal process.Performance evaluation of the libraries started to become widespread in 1980s as all thecurrent developments are also reflected in the libraries as well as other institutions.Libraries in the competitive environment prioritize the quality of service and efficiency.Therefore, libraries need to make use of performance evaluation methods in all ways.The purpose of this study is to determine who conducts performance appraisal researchand how on libraries of our country along with the perceptions and views of librarystaff. Furthermore, implementations in the public and private sector university librarieswere compared; some problems were detected. Based on the staff expectations relatedto performance appraisal criteria and characteristics of a contemporary performanceappraisal model has been proposed that can be implemented nationwide.In this descriptive study, data were collected through reviewing the literature,questionnaires and interviews. Questionnaires were administered to all public andprivate university library staff in Ankara.The hypothesis of the study as `?Current performance appraisal methods in theuniversities negatively affects the attitudes of the library staff?? has been verified.It is concluded that university library administrators and staff have views on theeffectiveness of performance appraisal method they are found negative. In addition,there found a significant difference between staff views according to the status of thelibrary they are working for and the administrative position of the staff.Key words Performance appraisal, performance management, staff management, universitylibraries