Peyami Safa'nın Mahşer romanında yan cümleler
Subordinate sentences in the novel of Mahşer by Peyami Safa
  1. Tez No: 257595
  2. Yazar: ŞENGÜL ORTAPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, Peyami Safa'nın ?Mahşer? adlı romanında 40-50, 90-100,140-150, 190-200, 240-250. sayfalarındaki yan cümleler yapısal-işlevsel sözdizimi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Yan cümlelerin yapı ve işlevlerininyanı sıra temel cümleyle olan uyumları ve kip değerleri de araştırılmıştır. Buçalışmada, metnin daha heterojen olması için her 40 sayfadan sonra 10 sayfaincelenmiştir. Böylece daha bilimsel bir çalışma ortaya koymaya çalıştık.Bu tez, Türkçede az çalışılmış bir konu olan yan cümlelerin yapısını,görevlerini, zaman değerlerini, temel cümleyle olan ilişkilerini ve uyumlarınıbelirlemek amacıyla hazırlanmıştır.Bu eser, dört ayrı bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, cümlekavramı ve cümle çeşitleri genel hatlarıyla izah edilerek asıl konumuz olanTürkçede yan cümle bahsine giriş oluşturulmuştur. İkinci bölümde, görevleribakımından yan cümleler; üçüncü bölümde, zaman değerleri bakımından yancümleler; dördüncü bölümde yapıları bakımından yan cümleler romandan alınanörnekler üzerinde incelenmiştir. Sonuç bölümünde elde ettiğimiz veriler maddelerhâlinde verilmiştir. Ayrıca eserin sonunda faydalandığımız eserler kaynakçahâlinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, subordinate sentences, on pages 40-50, 90-100, 140-150,190-200, 240-250 of the novel named ?Mahşer? by Peyamı Safa have beenanalyzed by using the method of structrutal-functional syntax. ın addition to theirstructures and functions, the harmony of subordinate sentences with the mainclause and their mood value have been searched in order to make the methodmore heterogeneus, different sample sentences from and different pages have beenselected.This thesis has been designed with the aim of determining the structures,functions and time values of subordinate sentences, which have not been studiedmuch so far , and showing their relation and harmony with the main clause.This text consists of four different parts ın the first part, the concept ofsentence and types of sentences have been explained introduction to our maintopic, which is subordinate sentences in Turkish. In the second, third and forthparts flank sentences, selected from the novel, have been studied in terms of theirduties, time values and structures respectively.In the conclusion, the data obtained are explained item by item. All thesources we have used have been presented as bibliography at the end of the story.