Karşı küreselleşme hareketi: Küreselleşmeyi hedef alan küresel muhalefet
The alter-globalization movement: Against the neo-liberal globalization
- Tez No: 257927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yeryüzünün farklı toplumlarını, kapitalist ekonomik sistemin üretim-tüketim biçimlerinin etrafında yeniden düzenleyen küreselleşme, günümüzün en tartışmalı olgularından biridir. 1980'lerde neo-liberal ekonomi politikalarının Atlantik'in iki yakası üzerinden dünyaya yayılmasıyla başlayan küreselleşme, iletişim teknolojilerinin sıçrama yapması ve 1989'da iki kutuplu dünya düzeninin yıkılması ile birlikte yeryüzünü kaplayan bir dalgaya dönüşmüştür. Diğer yandan küreselleşmenin nimetleri ile külfetlerinin adaletsiz dağılımına karşı 1990'ların ortalarında baş gösteren itirazlar da dip dalgalar halinde gelişmiş ve Aralık 1999'da ABD'nin Seattle şehrini sarsan gösterilerle dünyaya varlığını duyurmuştur.Karşı küreselleşme hareketi adı verilen bu küresel muhalefet, mevcut neo-liberal küreselleşme yerine adil, demokratik ve insancıl bir küreselleşme talep etmektedir. Dünyanın farklı köşelerinde, küreselleşmenin derinleştirdiği yoksulluk, gelir dağılımındaki uçurum ve emek sömürüsüne karşı mücadele eden yüzlerce Sivil Toplum Kuruluşu, grup ve topluluk, hareketin şemsiyesi altında bir ağ oluşturarak, başka bir küreselleşme için küresel çapta mücadele etmektedir. Dünya Ticaret Örgütü, IMF, Dünya Bankası ve G?8 gibi kuruluş ve buluşmaları protesto etmekten, Dünya Sosyal Forumu zeminindeki alternatif arayışlarına uzanan çeşitli etkinliklerle varlığını ortaya koyan karşı küreselleşme hareketinin yapısı, özellikleri ve aşamaları, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Karşı küreselleşme hareketi, 2000'lerin sonuna doğru ciddi bir düşüş sürecine girmiştir. Kendi içindeki sorunların yanı sıra, 11 Eylül terör saldırıları gibi kendi dışındaki gelişmelerin de payının bulunduğu bu düşüşe rağmen, karşı küreselleşme hareketinin hala önemli bir değişim potansiyeli taşıdığını savunuyorum. Hareketin teorik ve pratik birikiminin kapsamlı şekilde değerlendirilmesi ve çelişkilerin azaltılması halinde, karşı küreselleşme hareketinin, yirmi birinci yüzyılın ikinci on yılının başlıca muhalefet hareketi haline gelebileceğini öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
Globalization, which reorganizes all societies according to the capitalist mode of production and consumption, is a knife-edge issue of our time. Starting with the spread of neo-liberal policies at both sides of the Atlantic in 1980s, it has rather turned into a global phenomenon with the rapid development of communication technologies and the end of the Cold War. However, at a deeper level a considerable measure of social reaction has grown in mid-1990s, and it has made itself known globally with demonstrations in Seattle in December 1999.The alter-globalization movement claims to replace the present neo-liberal form of globalization with a more just, democratic and humane form of globalization. By forming a network of resistance, hundreds of civil society organizations and groups from different corners of the world struggle at the global scale against deepening poverty, increasing gap between poor and rich, and exploitation of labor. This study analyzes this movement whose activities ranges from forming protests at the meetings of international institutions such as WTO, IMF, World Bank and G-8 to searching for alternative solutions within the body of World Social Forum.The movement has entered into a period of downfall at the end of the first decade of 21st century due to its internal problems and external factors such as the September 11. However, I claim that it still carries a potential of change. In the case of its theoretical and practical repertoire are extensively reevaluated and its internal contradictions are kept lower, I argue that it might lead the opposition with the start of the new decade.