Uluslararası Çevre Hukukunda çevresel bilgi
Environmental information in International Environmental Law
  1. Tez No: 257928
  2. Yazar: ARZU ÖZBUDUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, çevresel bilgi kavramının kapsamı, önemi ve uluslararası çevre hukukundaki yeri incelenmiştir. Uluslararası çevre hukukunun temel ilkeleri olan devletlerin doğal kaynaklar üzerindeki egemenlik hakları, önleme ilkesi, işbirliği ilkesi, sürdürülebilir kalkınma ilkesi, ihtiyatlılık ilkesi ve kirleten öder ilkesi; uluslararası çevre sözleşmeleri ve mahkeme kararlarından oluşan temel kaynaklar ekseninde ele alınmıştır. Çevresel bilgiyi toplama ve yayma teknikleri, bu genel ilkelerin hayata geçirilmesine, son tahlilde çevrenin korunmasına hizmet eder. Bu teknikler, çevresel etki değerlendirmesi, bilgi alışverişi, raporlama ve danışma, acil durumların bildirimi, kamunun eğitimi ve bilinçlendirilmesi, çevresel denetim, eko-etiketleme ve çevresel bilgi edinme hakkıdır. Tüm bu tekniklerin doğuş ve gelişim süreçleri, ulusal ve uluslararası kaynaklar ışığında incelenmiştir. Çevresel demokrasinin gelişmesi için gerekli olan çevresel bilgi edinme hakkına geniş bir yer verilerek, bilgi edinme hakkı ve çevre hakkı bağlamında incelenmiştir. Uluslararası çevre hukuku devletlere artık, bireylere çevresel bilgi edinme haklarını sağlama yükümlülüğü yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the scope and importance of environmental information and its role in terms of development of international environmental law. The general principles of international environmental law such as prevention principle, precautionary principle, sustainable development, polluter pays principle have been examined in the light of the basic sources of international environmental law i.e. international agreements and international court decisions. Environmental impact essassment, information exchange, reporting, notification of emergencies, eco-audit, ec0-labelling and right to environmental information, which are the techniques to colect and disseminate environmetal information, provide the protection of environment consequently. Right to environmental information has been examined in terms of right to environmnet and right to information since international environmnetal law impose a positive obligation on the states to provide a right to environmental information to the public.