Reklamda ulusal kimliğin kullanımı: Türkiye'de 2006 yılı televizyon reklamları üzerine bir araştırma
Usage of national identitiy in advertising: In 2006 a research on TV advertising in Turkey
  1. Tez No: 257936
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNDÜZ KALAN
  3. Danışmanlar: PROF. SERRA GÖRPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Reklam günümüzün tüketici odaklı pazarlama anlayışının önemli bir parçasıdır. Reklamla doğru mesajı iletmek için öncelikle tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını anlamak gerekir. Bunun nedenle de tüketicinin sahip olduğu kültürel değerlere ve kimliğine uygun reklam mesajını oluşturmak önem taşımaktadır. Bu tezde tüketicinin kimliğinin bir parçası olan ulusal kimliğin bir reklam çekiciliği olarak reklam filmlerinde kullanımı Geert Hofstede'nin `Kültür Modelleri'nden biri olan `Bireycilik-Kollektivizm' modeline göre incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'de 2006- 2007 döneminde 30 televizyon kanalında yayınlanan reklam filmleri üzerinde içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ulusal kimlik reklam çekiciliğinin yer aldığı reklamlar yerli/yabancı markalar ve sektörler gibi değişkenler göz önüne alınarak reklam mesajı açısından değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, ulusal kimlik çekiciliğinin yerli marka reklamlarında yabancı marka reklamlarına oranla daha çok kullanıldığı saptanmıştır. Bu reklamlarda reklam mesajının Kolektivizm kültür modeliyle örtüştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, communicating is an important part of the consumer focused marketing. In advertising, for giving the correct message, we have to understand the desires and needs of the consumers which is a part of consumer. Because of this, understanding consumers culturel values and national identity is used as an important tool to shape the content of advertising. In this study, national identity is using as advertising appeal, according ?Individualizm and Collectivism? of Geert Hofstede?s ?Cultural Dimensions? model, in television commercials. In this context, research sample was limited to television commercials in 30 national channels during 2006-2007 period. The methodology used is content analysis. In the research, national identity criteria of the commercials which has been analyzed within advertising appeals, was classified like as factors; national brand, foreing brand and sectoral differences. According the findings of study, national identity appeal is used on national brand commercials more than international brand commercials. This means that, messages of these commercials are in a correct correlation with the Collectivist Culture model of Hofstede.