Türkiye'deki feminist akımların, modernite ve postmodernite ilişkilerine eleştirel bir bakış
Feminists movements in Turkey, a critical view of modernity and postmodernity relations
- Tez No: 257948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de pek çok feminist akım mevcuttur. Ancak bunlardan yalnızca ikisi alınarak çalışma alanımız sınırlandırılmıştır.Bu çalışmada Kemalist feministler ve İslamcı feministlerin, modernizm ve postmodernizm bağlamında analizi yapılmıştır. Çalışma, literatür taramasına dayalı kuramsal bir çalışmadır. Çalışmanın amacı, modernizmin; özcülük/indirgemecilik, batı merkezcilik, homojenleştirme/tektipleştirme ve postmodernizmin özcülük/ indirgemeciliğin reddi, yerellik, çoğulculuk gibi tanımlayıcı özelliklerinin Kemalist feministler ve İslamcı feministlerde bulunup bulunmadığını tartışmaktır.Modernizmin tanımlayıcı özelliklerinden özcülük ve indirgemecilik bağlamında hem Kemalist feministler hem de İslamcı feministler modernizmin indirgemecilik özelliğiyle örtüşürken, özcülük özelliği bağlamında yalnızca İslamcı feministlerin özcü, biyolojist ve natüralist olduğu görülmüştür. Kemalist feministler modernizmin özcülüğüyle bağdaşmazlar.Kemalist feminizm, modernizmin tanımlayıcı özelliklerinden batı merkezcilik özelliğine ilişkin olarak batı merkezci olarak değerlendirilebilirken, İslamcı feminizm batı merkezciliğe karşıdır. Ancak kendi içinde homojen bir yapıyı savunduğu için postmodernizmin tanımlayıcı özelliklerinden yerellik, dinsel ve etnik özellikleri içeren heterojen bir toplumdan da bahsetmez.Son olarak Kemalist feminizmi, modernizmin homojenleştirici niteliği içinde görürken, İslamcı feminizmi postmodernizmin çoğulcu anlayışına yaklaşırken görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
There are many feminist movement in Turkey. However, by taking only two of them, we limit the study.In this work, ıt is analyzed that Kemalist feminists and Islamic feminists as connected modernism and postmodernism. This is a theoretical work based on searching of articles on Kemalist feminists and Islamic feminists. Aim of this work to discuss on some properties in the modernism and postmodernism, like universalism-antiuniversalism, pluralism, reductivism, and to search whether there are these properties in Kemalist feminists and Islamic feminists.In the result of this work, ıt is seen that while both of Kemalist feminists and Islamic feminists contain the properties of reductivism, İslamic feminists only support some properties of essencialism, biologism and naturalism. Kemalist feminists are incompatible with essencialism.According to point of view of modernism, It would be estimated that Kemalist feminists support the properties of universalism and being westcentric. In the contrast of this, Islamic feminists oppose to westcentric behaviors. But Islamic feminists don?t support the society which is heterogen, especially containing the properties of being ethnical and religious in postmodernism.Finally, while the point of view of Kemalist feminists are appeared as supporting homogenist modernism, point of view of Islamic feminists are appeared in the pluralism of postmodernism.