Türkiye'de 1980 sonrası muhafazakârlık milliyetçilik ve modernite projesi
The conservative nationalism and the project of modernity in post-1980 Turkey
  1. Tez No: 258014
  2. Yazar: MESUT DÜZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma muhafazakârlık kavramının dünyadaki gelişimini, Türkiye siyasal yaşamında milliyetçilik düşüncesiyle eklemlenerek gelişimini ve özelde 1980 sonrası dönüşümünü ve temel yönelimlerini Boğaziçi ve Türkiye Günlüğü dergileri çerçevesinde ele almaktadır. Çalışma sonucunda varılan sonuçlar şunlardır: Muhafazakârlık düşüncesi Kıta Avrupası'ndaki gelişiminin aksine Türkiye'de devletten ve diğer siyasal akımlardan bağımsız bir nitelik kazanamamıştır. 1980 sonrası Türk muhafazakâr milliyetçiliğinin temel karakteristiği 1980 öncesinin ?komünizmle mücadele? retoriğine dayanan defansif niteliğinden sıyrılma, yeni siyasal koşullara ve yeni liberal politikalara uyumlu, kurucu bir akım olarak kendini yeniden organize etme çabasıdır.
Özet (Çeviri)
The study hereof, analyses the evolution of the notion conservatism in the world, its evolution articulated with the thought of nationalism in Turkey and specifically its transformation and basic directions in the post-1980 era, by the help of a search of periodics Boğaziçi and Türkiye Günlüğü. These are the conclusions of the study: In contrast with its evolution in the continental Europe, in Turkey, the thought of conservatism has been unable to gain an independence from the state and other political currents. The basic characteristic of the post-1980 Turkish nationalist conservatism is the effort to dodge from the defansive quality based on the anti-communistic rhetoric of pre-1980 era and to re-organize itself as a constitutive current which is in harmony with the new political conditions and the new liberal politics.