Yükselen piyasa ekonomilerinin vadeli işlemler piyasalarında risk yönetimi
Risk management in the futures markets of emerging markets
- Tez No: 258015
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Vadeli İşlem Piyasalarının iki temel fonksiyonu, risk transferini ve geleceğe yönelik fiyat oluşumunu sağlamaktır. Vadeli işlemlerin doğduğu ve mantığının oluştuğu yer ilk olarak emtia (mal) piyasaları olsa da, 1970'li yıllardan itibaren finansal vadeli işlemler gelişmiş ve hızla tüm gelişmiş piyasalarda yaygınlık kazanmıştır. Günümüzde finansal türev araçlar vadeli piyasalarda en çok tercih edilen araçlar haline gelmiştir. Vadeli işlem piyasaları, kullanımdaki kolaylık ve sağladığı ekonomik yararlar nedeniyle, gelişmiş ülke ekonomilerin yanı sıra gelişmekte olan ekonomilerde (emerging markets) de benimsenmiş ve küresel finansal entegrasyonun bir parçası olmuştur. Vadeli işlem sözleşmelerinin kullanımı ile birlikte fiyatlarda sağlanan istikrar ve paranın piyasada daha hızlı bir dönüşüm mekanizması sağlaması, özellikle fiyat dalgalanmalarının sıkça yaşandığı ülkemiz gibi gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından türev ürünlerin önemini daha da arttırmıştır. İyi işleyen bir vadeli piyasasının varlığı bu tür ülkelerdeki reel sektör ve tarım sektörleri açısından da çok faydalıdır. Türkiye'de de 2005 yılından itibaren Vadeli İşlem Borsası kurulmuş ve yakın zamanda da emtia üzerine piyasa yapıcılığı sistemini oluşturma durumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Two main functions of futures markets are risk transfering and price formation for future. Emerging of the future markets dates back to even Medieval Times however, just since 19th century they began to be issued under the frame of an organised market. In the very beginning, only agricultural products and metals have been sold in these markets. And then after 1970s, financial derivatives were invented and from that time they have been widely used around the Globe. In recent years, futures and options markets have become increasingly important in the world of finance and investments. Even we have now reached the stage where it is essential that all finance professionals understand how these markets work, how they can be used and what determines prices in them. This thesis especially addresses the role of derivative products in risk management through the emerging markets. In detail how and for what purpose they are used by hedgers, by speculators and by arbitrageurs. Finally the history of these markets and their applicability in Turkish agricultural and manufacturing markets are discussed. It also gives some guide lines about how“VOB”be improved and transformed in to a more efficient market.