İsveç (Stockholm) Okulu ve Karl Gunnar Myrdal'ın ekonomi bilimine katkısı
Stockholm School and Karl Gunnar Myrdal's contribution to economics
- Tez No: 258050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İktisadi düşünce tarihinde adından söz ettirmiş kişilerin fikirleri üzerinde ciddi tartışmalar söz konusu olmuştur. Bu konuda önemli isimlerden biri olan Karl Gunnar Myrdal'ın fikirleri ve görüşleri de bir çok iktisat tarihçisinin ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de az tanınan bilim adamlarından olan Myrdal'ın, nüfus problemleri ve politikası, planlama ve demokrasi, gelişmişlik ve azgelişmişlik üzerine fikirleri, Birleşmiş Milletler, tarım ve dünya ekonomik devrimi, eksik istihdam teorisi ve kavramı, ulusal ve uluslararası birleşme, kalkınma ve ticaret hakkındaki ilmi açıklamaları ve Amerika'daki siyahi halk hakkındaki düşünceleri ortaya konulacaktır. Myrdal'ın üzerinde durduğu fikirlerin düşünce dünyamızda önemli bir yer tutacağı muhakkaktır.Bu çalışmanın amacı, İsveç (Stockholm) Okulu temsilcileri ve Karl Gunnar Myrdal'ın ekonomi bilimine katkılarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, İsveç Ekolü'nün Knut Wicksell, David Davidson, Karl Gustav Cassel, Eli Filip Heckscher, Bertil Ohlin, Erik Robert Lindahl, Erik Lundberg, Johan Gustav Akerman, Johan Henrik Akerman, Dag Hammarskjöld ve Ingvar Svennilson gibi önemli temsilcilerinin kısa bibliyografilerinin yanında Karl Gunnar Myrdal'ın genel anlamda fikirleri, hayatı, eserleri, bilimsel tarzı ve metadolojisi ele alınmaya çalışılmıştır. Karl Gunnar Myrdal ve İsveç Okulu hakkında bilgi edinebileceğimiz az sayıda Türkçe kaynaklardan biri olacağından çalışmamız önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There were be severe arguments about the people who became popular in the history of economic thought. The ideas and the views of Karl Gunnar Myrdal aroused attention among historians of economic thought. In this work the views of Myrdal, who is one of the little-known scientists in Turkey, about population problems and policies, planning and democracy, development and underdevelopment; scientific explanations about underemployment theory and concept, national and international integration, development and trade and the Negro in America will be introduced. The ideas which Myrdal emphasized will indeed take an important place in our world of thought.The aim of this work is to introduce the contributions of the Swedish (Stockholm) School representatives and Karl Gunnar Myrdal to the economics. In this work, the views, life, works, scientific style and metadology of Karl Gunnar Myrdal are tried to be approached in general terms along with the important representatives of Swedish School such as Knut Wicksell, David Davidson, Karl Gustav Cassel, Eli Filip Heckscher, Bertil Ohlin, Erik Robert Lindahl, Erik Lundberg, Johan Gustav Akerman, Johan Henrik Akerman, Dag Hammarskjöld and Ingvar Svennilson. This work is of importance because it is one of the few Turkish resources we can be informed about Karl Gunnar Myrdal and Swedish School.