Türk kamuoyunda Büyük Taarruz
The Great Offensive in Turkish public opinion
- Tez No: 258074
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SARISAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Büyük Taarruz, Türk Milli Mücadelesinin en önemli olaylardan biridir. Bu zaferle Anadolu'nun bir Türk toprağı olduğu ispatlanmıştır. Yeni Türk Devleti'nin ve Cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Büyük Taarruz, hazırlık, gizlilik ve baskın bakımından en önemli savaşlardan biridir. Bu savaşta, Mustafa Kemal Paşa'nın askeri dehası bir kez daha ispatlanmıştır.Bu, çalışmada Büyük Taarruzun askeri, sosyal, siyasi ve iktisadi yönden Türk kamuoyuna etkileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Türk basını genel olarak Büyük Taarruzu desteklemiştir. Fakat Büyük Taarruza ve Milli Mücadeleye muhalefet eden birkaç gazete vardı. Büyük Taarruzun Türk kamuoyundaki etkilerini ortaya koyan bu çalışma sadece tarih ilmi için değil üstelik sosyoloji, siyaset ve ekonomi bilimlerine de faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Great Offensive is one of the most important events in the Turkish National Struggle. With this victory it was proved that Anatolia was a Turkish soil. The foundations of the new Turkish State and The Republic was laid. The Great Offensive is the one of the most important wars for its preparation, secrecy, and attack. Mustafa Kemal Pasha's military genius was once again proved in this war.In this study we try to reveal the effects of The Great Offensive?s military, social, political and economic aspects to the Turkish public opinion. In general, Turkish press has given support to The Great Offensive and The Turkish National Struggle. But there were a few papers opposed to the The Great Offensive and The Turkish Struggle. This Study which reveals The Great Offensive?s effects on the Turkish Public Opinion, will be useful not only for history but also sociology, political and economic sciences