Güzel sanatlar bağlamında dijital fotoğraf sanatını tanımak ve interaktif cd ile anlatmak
Recognition of fine arts in the context of digital photography art and tell with interactive cd
- Tez No: 258119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Science and Technology, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmanın amacı; geçmişten günümüze fotoğraf sanatının resim sanatıyla etkileşimini, bu etkileşimin toplumsal boyutunu ve fotoğrafa özgü estetik öğelerin başarılı fotoğraf çekmekteki önemini dijital teknolojiyle beraber değerlendirilirken, bir interaktif CD yardımı ile DSLR fotoğraf makinelerini tanıtmayı ve dijital fotoğraf makinesinin temel kullanım prensiplerini öğretmektir.Bir elektronik sanat eseri olan fotoğrafı, bilimsel bir bakış açısıyla yorumlarken kendi kavramları ile sorgulamak gerekir. İşte bu yüzden, özellikle dijital fotoğrafın sanat olup olmadığı, mekanik sanat kavramlarıyla açıklanamaz. Bu yüzden elektronik sanat kavramlarının bilinmesi, nasıl bir ortamda üretildiğinin iyi anlaşılması ve elektronik sanat eserlerinin sanat kavramlarına getirdiği değişimlerin iyi özümsenmesi gerekir. Bu çalışma, dijital fotoğrafın elektronik sanat kavramlarıyla anlatılmasına yönelik bir amaç içindedir.Araştırmaya, sanatın dijital teknolojiyle olan tarihsel bağıyla başlamak, dijital fotoğraf makinesinin kullanımının sanattaki yerini görmemize yardımcı olacaktır. Bununla beraber nitelikli fotoğrafa özgü beş temel özellik incelenmiştir. Son olarak; dijital fotoğrafa ilişkin elektronik sanat kavramlarının öğrenilmesi ve görüntünün üretim sürecinin kavranması amacıyla, kullanıcıya fotoğraf makinesi olmasa bile uygulama olanağı sağlayan İnteraktif CD tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to present and explain the DSLR cameras with the help of an interactive CD and to teach the basic principles of digital camera usage, while evaluating the interaction of photography and art from the past until today, the social dimension of this interaction and the importance of the specific aesthetical components in taking successful pictures, together with the digital technology.In order to interpret photography which is a work of electronic art in a scientific point of view, it should be criticized in its own concept. Thus, whether specially digital photography is a fine art or not, cannot be explained with the mechanical art concepts. That?s why electronic art concepts have to be well-known, the environment that they are produced in must be well-understood and the alteration that the works of electronic art bring to the concepts of art must be well-perceived. This study has a purpose to express the digital photography by the electronic art concepts.Beginning the research with the historical connection between the art and the digital technology, will help us to see the place of the the digital camera usage in art. Nevertheless, five basic features of qualified photography have been observed. Finally, with the purpose of the electronic art concepts which belong to the digital photography to be learned and the image?s production process to be comprehended, an interactive CD has been prepared to give the user the practice opportunity even in the absence of a digital camera.